Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego 2024, to znakomita opcja, żeby przyjrzeć się błędom, które popełniamy najczęściej. Z tej okazji portal Nadwyraz.pl, we współpracy z serwisem Polszczyzna.pl, przygotował najnowszy raport przedstawiający kondycję polskiej ortografii w internecie. Niestety, dane wskazują niepokojący trend. Chodzi o około 10,5-procentowy wzrost liczby błędów językowych w 2023 roku w porównaniu z rokiem 2022. Przyczyn może być wiele, jednak jednymi z nich z pewnością jest pośpiech i zaufanie do technologii oraz automatycznych słowników. Co ciekawe, wiele słów, które znalazły się w zestawieniu, było w nim już rok temu
Język polski - jakie błędy popełniamy najczęściej?
Jak wynika z raportu, największe problemy sprawia pisownia łączna i rozdzielna słów. Aż trzynaście pozycji z tego zestawienia to błędy ortograficzne. Co więcej, zauważono, że w porównaniu z rokiem 2022 z listy wypadły takie sformułowania jak "jusz” i "dlatego bo”. Zostały one zastąpione przez błędy takie jak "invitro/inwitro” oraz „pod rząd”. Okazuje się, że najwięcej błędów autorzy raportu odnotowali na Facebooku (aż 38,98 proc.). Na drugim miejscu znajduje się X (20,21 proc.). Z kolei trzecie miejsce, po raz pierwszy, zajmuje serwis YouTube (15,12 proc.).
Pomimo dostępu do informacji i narzędzi wspierających poprawność, świadomość językowa użytkowników polskiego internetu niekoniecznie idzie w kierunku oczekiwanego postępu - zaznaczono.
Najczęstsze błędy językowe 2023
- napewno (na pewno)
- na prawdę (naprawdę)
- wogóle / wogule (w ogóle)
- narazie (na razie)
- na codzień / nacodzień (na co dzień)
- po za tym / pozatym (poza tym)
- conajmniej (co najmniej)
- niewiem (nie wiem)
- złodzieji (złodziei)
- invitro / inwitro (in vitro)
- wziąść (wziąć)
- na przeciwko / na przeciw (naprzeciwko / naprzeciw)
- z przed / zprzed (sprzed)
- bende (będę)
- pod rząd (z rzędu)
Powyższy raport został opracowany na podstawie analizy danych uzyskanych przy użyciu profesjonalnego narzędzia do monitoringu internetu SentiOne oraz za pośrednictwem monitoringu własnego. Pochodzą one z okresu od 1 stycznia do 31 grudnia 2023 roku.