Spis treści
Młodzieżowe Słowo Roku 2022 - lista finałowa ujawniona została w połowie listopada. Plebiscyt na Młodzieżowe Słowo Roku wywołał kolejny rok z rzędu duże zainteresowanie, a internauci zgłosili mnóstwo propozycji, słów czy wyrażeń, które walczyły o przejście do finałowego głosowania. W tym czasie do bazy napłynęło 124 794 zgłoszeń, w tym 8 221 różnych słów i wyrażeń. Od 9 listopada trwały obrady Jury w składzie: prof. dr hab. Anna Wileczek (Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach), prof. dr hab. Marek Łaziński (Uniwersytet Warszawski), prof. dr hab. Ewa Kołodziejek (Uniwersytet Szczeciński), Bartek Chaciński (Polityka). Dodatkowo Kapituła skorzystała z konsultacji z zespołem doradczym nastolatków z Obserwatorium Języka i Kultury Młodzieży, a także z przedstawicielami PWN. Eksperci analizowali zgłoszone słowa (także pod kątem zgodności z regulaminem) i wyłonili dwadzieścia najczęściej zgłaszanych, a jednocześnie spełniających kryteria regulaminowe.
Młodzieżowe Słowo Roku 2022 - lista finałowa
Organizatorzy plebiscytu na Młodzieżowe Słowo Roku 2022 dziękują wszystkim za zaangażowanie, bo zgłoszeń spłynęło bardzo dużo. Jednocześnie gratulują internautom kreatywności: - Nie pierwszy raz uczestnicy zaskoczyli nas twórczym podejściem do języka. Wśród propozycji znalazło się słowo odklejka, czy naura. Wśród określeń natomiast pojawiły się zaskakujące, finałowe propozycje: pokemon, betoniarz, robi wrażenie, cringe, czy onuca. Oto finałowa lista na młodzieżowe słowo roku. Głosować można na oficjalnej stronie Słownika Języka Polskiego PWN.
- baza
- betoniarz
- cringe
- essa
- gigachad
- kto pytał?
- łymyn
- naura
- NPC
- odklejka
- onuca
- pokemon
- rel
- robi wrażenie
- siedemnaście
- sigma
- slay
- sus
- twoja stara/twój stary
- UwU
Gilbert na Młodzieżowe Słowo Roku 2022. Co to znaczy i o co chodzi z tym słowem?
Młodzieżowe Słowo Roku 2022 - komentarze
Jak zauważa Przewodnicząca Jury Anna Wileczek: Język potoczny młodzieży szczególnie upodobał sobie struktury ekspresyjne, nieoczywiste znaczeniowo, z odcieniem komizmu i ironii. Nie powinno to nikogo dziwić, gdyż młodomowa stanowi efekt zawiązywania i podtrzymywania wspólnotowości ludycznej, w której ważny jest dobry kontakt, swoboda komunikacyjna czy podobne poczucie humoru. Takie jednostki znaczeniowe w finałowej dwudziestce MSR 2022 mają liczną reprezentację.
Bartek Chaciński w swoim komentarzu do pierwszego etapu podkreśla, że język młodzieży przesiąknięty jest naleciałościami ze świata gier komputerowych. Ewa Kołodziejek z kolei, analizując warstwę słowotwórczą zgłoszeń, wysnuwa wniosek, że: Slangowe słowotwórstwo jest w równym stopniu przewidywalne, jak i zaskakujące. Z jednej strony młodzież korzysta z dobrze znanych schematów, a z drugiej nie boi się eksperymentować. Marek Łaziński zauważa w swoim podsumowaniu, że: Język młodzieży, tak jak język ogólny, reaguje na rzeczywistość, stąd obecność w plebiscycie wyrażeń związanych z wojną w Ukrainie.
Plebiscyt trwa, właśnie rozpoczął się jego drugi etap. Od 15 do 30 listopada br. za pośrednictwem formularza na stronie sjp.pwn.pl można głosować, wskazując jedno z finałowych słów. Ich definicje, a niekiedy także przykłady użycia znajdą Państwo także na stronie sjp.pwn.pl w zakładce Galeria Młodzieżowych Słów Roku - Edycja 2022 - zachęcamy do odwiedzenia serwisu. Wyniki plebiscytu poznamy na początku grudnia, wtedy także ogłoszeni zostaną laureaci Nagrody Jury. Szczegóły plebiscytu znajdą Państwo także w Regulaminie.
Partnerem plebiscytu jest Uniwersytet Warszawski.