Minimalizm przede wszystkim kojarzony jest ze stylem wnętrzarskim. Jest to oczywiście istotnym jego aspektem, jednak zdecydowanie nie najważniejszym. Minimalizmem można nazwać przede wszystkim tryb życia, jaki wybierasz. Jego głównym założeniem jest, aby wyzbyć się wszystkich materialnych rzeczy, które tylko ograniczają. W ostatnich latach internauci coraz bardziej interesują się zdrowym trybem życia, skupionym na czymś więcej niż tylko zdrowe odżywianie się, dbanie o ciało. Coraz bardziej pragną oczyścić się duchowo, stawiają na jogę, medytację, zdrowe relacje z samym sobą. Z tego powodu coraz większa część decyduje się na to, aby żyć minimalistycznie.
Filozofia slow life - jak wprowadzić ją w życie?
Minimalistyczny tryb życia - na czym polega?
Życie według minimalistycznego trybu życia zakłada przede wszystkim wyzbycie się wszelkich dóbr materialnych, bez których da się żyć. Ta filozofia idealnie sprawdza się dla osób, które mają zbyt mało czasu czy wydają za dużo pieniędzy. Nie da się ukryć, że oba te aspekty stanowią ogromny problem dla dzisiejszego społeczeństwa. Minimalizm pomoże Ci osiągnąć zamierzone cele niezależnie od tego czy jest to wycieczka na Malediwy, czy może nauka języka obcego. Rezygnując ze wszelkich rozpraszaczy, w końcu skupisz się na tym, co naprawdę jest dla Ciebie istotne.
Minimalistyczny tryb życia - najważniejsze zasady
Decydując się na prowadzenie właśnie tego trybu życia, musisz liczyć się z tym, że początkowo nie będzie to prostym zadaniem. Z wielu rzeczy trzeba zrezygnować, jednak koniec końców przynosi to naprawdę ogromne korzyści.
Kiedy przestawiamy czas na zimowy 2022? Kiedy jest zmiana czasu? [DATA]
Ustal priorytety
Pierwszym krokiem, za który należy się zabrać jest oczywiście ustalenie priorytetów. Zastanów się, co jest w rzeczywistości najważniejsze dla Ciebie. Skup się na tym, co sprawia Ci prawdziwą przyjemność, a całą resztę ogranicz do niezbędnego minimum.
Funkcjonalność to podstawa
Minimalizm zakłada, że w wyposażeniu powinny znajdować się jedynie rzeczy funkcjonalne. Niepotrzebne Ci dziesięć par spodni, cała półka misek czy biblioteczka pełna książek. Wystarczy, że zostawisz tylko swoje ulubione przedmioty, bądź te najbardziej przydatne.
Ograniczaj
Jedną z podstawowych zasad minimalizmu jest ograniczanie. Jeśli tego nie zrobisz, całe starania pójdą na marne. Nie możesz wrócić do konsumpcjonizmu, kupowanie zbyt dużej ilości niepotrzebnych rzeczy, kolekcjonowania przedmiotów materialnych. Inaczej ciężko będzie Ci osiągnąć swoje zamierzone cele.