Matura z matematyki 2023 jest sporym wyzwaniem dla uczniów. Wielu z nich uważa, że to najtrudniejszy test ze wszystkich egzaminów w maju. Okazuje się jednak, że strach ma wielkie oczy. Biegłe posługiwanie się kartą wzorów to połowa sukcesu. Maturzyści dostają ją już na pierwszych lekcji matematyki w liceach i technikach, by jak najlepiej zapoznać się z najważniejszymi informacjami. Odpowiednie obycie się z rozmieszczeniem poszczególnych zagadnień pozwala na zaoszczędzenie cennego czasu podczas matury. Każdy z uczniów, podczas egzaminu, dostaje kartę ze wzorami wraz z testem. Co więcej, tablice matematyczne 2023 są dostępne do pobrania za darmo na oficjalnej stronie Centralnej Komisji Edukacyjnej. Są jednak takie wzory, których nie ma w tablicach. Warto sobie je przypomnieć przed egzaminem dojrzałości, ponieważ ułatwią Wam one rozwiązywanie zadań i poleceń.
Pytania na maturę ustną 2023 z polskiego. Jak będzie wyglądała matura ustna?
Matura z matematyki 2023 - wzory
Tablice matematyczne 2023, które dostają maturzyści w trakcie egzaminu zawierają najważniejsze wzory, zagadnienia i informacje, które pomagają w zdaniu egzaminu dojrzałości. Większość nauczycieli zaleca uczniom korzystanie z nich nawet podczas rozwiązywania prostych zadań tak, by jak najlepiej się z nimi obyć. Dzięki temu maturzyści, w trakcie egzaminu, znacznie szybciej odnajdą potrzebne im informacje i zaoszczędzą cenny czas. Co więcej, tablice matematyczne nie zmieniają się, niezależnie czy dana osoba pisze egzamin z matematyki podstawowej, czy rozszerzonej.
Matura z matematyki 2023 - wzory, których nie ma w tablicach
Nie wszystkie wzory matematyczne, których maturzyści potrzebują są w karcie, którą dostają od nauczycieli podczas egzaminu. Części z nich uczniowie zmuszeni są nauczyć się na pamięć. Specjalnie dla Was zebraliśmy najważniejsze wzory matematyczne, których nie ma w tablicach:
Symboliczne zapisywanie liczb
- n – liczba naturalna
- 2n – liczba parzysta
- 2n+1 – liczba nieparzysta
- (𝑎 + 𝑏)2 – kwadrat sumy a i b
- 𝑎2 + 𝑏2 – suma kwadratów a i b
sześcian
- pole sześcianu - 6a2
- objętość sześcianu - a3
- przekątna sześcianu - a√3
- przekątna ściany, czyli przekątna kwadratu - a√2
Funkcje parzyste i nieparzyste
- Funkcję f nazywamy parzystą, jeśli dla każdego x należącego do dziedziny funkcji (-x) również należy do dziedziny funkcji oraz:f(x)=f(-x).
- Funkcja f jest parzysta wtedy i tylko wtedy, gdy zbiór Df jest symetryczny względem zera oraz oś OY jest osią symetrii wykresu tej funkcji.Funkcję f nazywamy funkcją nieparzystą, jeśli dla każdego x należącego do dziedziny funkcji (-x) również należy do dziedziny funkcji oraz:f(x)= -f(x).
- Funkcja f jest nieparzysta wtedy i tylko wtedy, gdy zbiór Df jest symetryczny względem zera oraz punkt O=(0,0) jest środkiem symetrii wykresu tej funkcji
Matura 2023 - kiedy jest? DATA i harmonogram egzaminu dojrzałości
Przekształcenia wykresów funkcji
Jeśli posiadamy wykres funkcji f(x) to zachodzą następujące związki miedzy jej przekształceniami:
- f(x + a) - przesuwamy wykres wzdłuż osi x o a jednostek w lewo
- f(x - a) - przesuwamy wykres wzdłuż osi x o a jednostek w prawo
- f(x) + a - przesuwamy wykres wzdłuż osi y o a jednostek w górę
- f(x) - a - przesuwamy wykres wzdłuż osi y o a jednostek w dół
- f(-x) - odbijamy wykres względem osi OY
- -f(x) - odbijamy wykres względem osi OX