Matura z matematyki 2019 - odwołana czy nie? Takie pytanie zadają sobie ostatnio wszyscy polscy uczniowie kończący liceum. To efekt doniesień na temat "czasowego zawieszenia" obowiązkowej matury z matematyki. Rozwiązanie jest pomysłem Najwyższej Izby Kontroli, która przygotowała raport dotyczący zdawalności egzaminu z matematyki. W podsumowaniu dokumentu NIK przekonuje, że licealiści są źle przygotowywani do tej części matury, przez co staje się ona dla nich tylko obciążeniem.
Przeczytaj też: Matura z matematyki nieobowiązkowa? Rewolucyjna propozycja NIK
Matura z matematyki zawieszona?
NIK sugeruje w swoim raporcie, że powinno się "rozważyć obecny status egzaminu maturalnego z matematyki na poziomie podstawowym". Wszystko przez fatalne wyniki maturzystów. W latach 2015-2017 średnio co szósty oblał matematykę, a 42 % skontrolowanych uczniów szkół ponadgimnazjalnych miała na świadectwach z matematyki ocenę dopuszczającą.
Przyczyną fatalnych wyników ma być niedostosowanie sposobu nauczania do umiejętności uczniów. Rozwiązaniem mogłoby być wprowadzenie nauczania matematyki z podziałem na stopnie zaawansowania. To wymagałoby jednak czasowego zawieszenia matury z matematyki jako przedmiotu obowiązkowego. Licealiści pewnie by się ucieszyli, ale co na to Ministerstwo Edukacji Narodowej?
Zawieszenie matury z matematyki - MEN komentuje
Na raport NIK zareagowało Ministerstwo Edukacji Narodowej. Pracownicy resortu twierdzą, że taka decyzja nie ma żadnego uzasadnienia naukowego. W oświadczeniu MEN czytamy:
Postulowane przez NIK "zawieszenie" obowiązkowego egzaminu maturalnego z matematyki byłoby powtórką fatalnej decyzji podjętej w 1982 r., bez żadnego uzasadnienia naukowego. Nowa podstawa programowa, będąca efektem reformy edukacji podkreśla rozwijanie kompetencji innowacyjnych uczniów, m.in. przez stosowanie innowacyjnych metod nauczania, jak np. metoda projektu, a także wykorzystywanie w szkole nowych technologii.
Nie ma więc co liczyć na odwołanie matury z matematyki w 2019 roku. Czy ministerstwo zmieni zdanie w przyszłości? To też mało prawdopodobne. W dalszej części oświadczenia czytamy, że to zawieszenie egzaminu pozbawiłoby uczelnie wyższe ważnego czynnika branego pod uwagę przy rekrutacji na studia. Uczniowie, chcą czy nie chcąc, muszą więc przysiąść do nauki matematyki.