Spis treści
Matura ustna 2021- będzie czy jest odwołana? Uczniowie, nauczyciele, ale również rodzice zastanawiają się nad kwestią organizacji i tego, czy ustna matura 2021 ma sens. Ministerstwo Edukacji Narodowej podjęło decyzję, że matura 2021 będzie łatwiejsza. Wprowadzono kilka zmian, które sprawią, że uczniowie nie powinni mieć problemu z zaliczeniem egzaminu dojrzałości. Zdecydowano między innymi, że na maturze nie będzie obowiązku zdania arkusza rozszerzonego. Będzie również mniej o 5 punktów zadań do rozwiązania w arkuszu. Zmiany na maturze 2021 to głównie wynik trudnej sytuacji epidemicznej, a także konieczności wprowadzenia nauki zdalnej. Ministrowie już kilka tygodni temu mówili, że uczniowie ostatnich klas szkół średnich, a także ósmych klas podstawowych są w najtrudniejszej sytuacji.
Matura ustna 2021 - czy się odbędzie? [KOMENTARZ]
W sieci zorganizowano akcję: Matura ustna 2021 odwołana. Autorzy stworzyli specjalną petycję, za sprawą której można wyrazić swoją niechęć do przystąpienia egzaminu. Czy faktycznie to coś pomoże? Czy matura ustna będzie odwołana, tak jak miało to miejsce w ubiegłym roku szkolnym? Jasna deklaracja padła z ust Ministra Edukacji Narodowej, Przemysława Czarnka i podsekretarza stanu w Ministerstwie Edukacji Narodowej, Macieja Kopcia.
Jako pierwszy, w czasie zorganizowanej 19 listopada konferencji prasowej, w temacie wypowiedział się Maciej Kopeć. Zadeklarował:
W przypadku egzaminu ustnego w ubiegłym roku, ze względu na sytuację pandemiczną zrezygnowaliśmy z takiej formy. Tu oczywiście wszystko będzie zależeć od rozwoju wydarzeń. Mamy głęboką nadzieję, że uczniowie w szybkim czasie będą mogli przystąpić do normalnej nauki, czyli nie widzimy obecnie, żeby z matury ustnej zrezygnować.
- powiedział podsekretarz stanu w Ministerstwie Edukacji Narodowej, Maciej Kopeć. Tuż po ministrze głos zabrał szef resortu edukacji, Przemysław Czarnek. Dodał, że rząd reaguje na bieżąco i jeśli będzie potrzeba odwołania egzaminów, tak jak w ubiegłym roku szkolnym, to tak na pewno będzie:
Reagujemy na bieżąco, jak państwo widzicie, zareagowaliśmy jako pierwsi w Europie na to, że uczniowie dzisiejszych klas ósmych i klas maturalnych nie byli w stanie i nie są w stanie posiąść takiej wiedzy, jaką mogliby zdobyć w przypadku stacjonarnego, tradycyjnego nauczania. Będziemy reagować na to, co się będzie działo w najbliższym czasie, jeśli chodzi o pandemię -
- poinformował Czarnek i zapewnił:
Jeśli uczniowie wrócą do tradycyjnego nauczania szybko, w perspektywnie kolejnych kilku tygodni, to nie będzie żadnych powodów, dla których mielibyśmy odstępować od matury ustnej. Jeśli sytuacja pandemii koronawirusa będzie się rozwijać i utrzymywać jako niekorzystna, będziemy musieli dalej być w systemie nauczania zdalnego przez jakiś długi czas, to będziemy reagować na bieżąco tak jak w zeszłym roku szkolnym.
Minister Edukacji Narodowej przypomniał jednocześnie, że uczniowie mogą już umawiać się na konsultacje indywidualne z nauczycielami. Jeśli mają jakiś problem z rozwiązaniem zadań, nie są w stanie przyswoić danego materiału, mają prawo poprosić nauczyciela o bezpośrednią pomoc:
Już dziś jest możliwość organizowania przez dyrektorów szkół nauczania indywidualnego w przedmiotach egzaminacyjnych.W