SZKOŁA

Matura próbna polski rozszerzony 2024 - ARKUSZ CKE. Jaka była lektura 17.12.2024?

2024-12-17 9:31

Matura z języka polskiego rozszerzonego 2024 na ostatni dzień z próbnymi egzaminami dojrzałości. Dla wielu uczniów próbna matura była doskonałą weryfikacją wiedzy. Nauczyciele również dostali odpowiedź zwrotną, z czym przyszli abiturienci radzą sobie najlepiej, a nad czym trzeba jeszcze popracować. Zdecydowanie największe problemy sprawiła matematyka. Chwilę po egzaminie z tego przedmiotu w sieci pojawiło się mnóstwo opinii, że zadania były arcytrudne. Jakie opinie mają uczniowie zdający język polski na poziomie rozszerzonym? Jaka była lektura 17 grudnia 2024? O czym trzeba było napisać wypracowanie? Przekonajcie się sprawdzając już teraz naszą galerię!

Spis treści

  1. Matura próbna polski rozszerzony 2024 - zadanie

Matura próbna z języka polskiego rozszerzonego dotyczyła uczniów, którzy są urodzonymi humanistami i lepiej radzą sobie z ojczystym językiem niż matematyką. Próbna matura z polskiego rozszerzonego 17.12.2024 dotyczyła też uczniów, którzy w maju 2025 będą zdawać ten przedmiot licząc na ogromną liczbę punktów, dzięki którym dostaną się na wymarzone studia. Chcą iść na uczelnie i studiować filologię polską, lingwistykę, logopedię, kulturoznawstwo, teatrologię, psychologię, socjologię, czy chociażby historię. Jak wyglądała próbna matura z polskiego rozszerzonego 2024? Znacznie inaczej niż jest to w przypadku podstawy. Uczniowie muszą wykazać się znajomością lektur obowiązkowych, a do tego umiejętnością posługiwania się językiem polskim w piśmie. Na maturze próbnej z polskiego rozszerzonego trzeba napisać wypracowanie lub rozprawkę na jeden z dwóch tematów. Nie ma innych zadań!

Mamy ODPOWIEDZI matury próbnej z matematyki. Gotowe rozwiązania i klucz

Teledyski kręcone w szkole! Pamiętasz je wszystkie?

Matura próbna polski rozszerzony 2024 - zadanie

Próbna matura z polskiego rozszerzonego 17 grudnia 2024 zawierała temat związany z konwencją symboliczną w utworze literackim a założeniami programowymi epoki. Należało napisać wypracowanie, w którym trzeba było rozważyć problem, przedstawić argumenty odwołując się do utworów literackich oraz wybranego kontekstu. W wypracowaniu trzeba było odwołać się też zarówno do problematyki utworów, jak i do sposobów przedstawienia danego problemu w utworze. W poleceniu podano też ważną informację. Jednym z utworów literackich musi być lektura obowiązkowa. Jeżeli w temacie wskazano tytuł lektury obowiązkowej, to odwołaj się do tej lektury. Jeżeli w temacie nie wskazano tytułu lektury obowiązkowej, to wybierz ją spośród lektur wymienionych na stronach 3 i 4 tego arkusza egzaminacyjnego. Praca powinna zawierać co najmniej 400 wyrazów.

Mamy ODPOWIEDZI matury próbnej z polskiego! Gotowe rozwiązania i klucz

Uczniowie nie musieli wybierać tego polecenia. Mogli przystąpić do rozważań w drugim temacie: Komizm w kreacji świata przedstawionego w utworze literackim i funkcje komizmu w tworzeniu znaczeń tego utworu. Punktem wyjścia do rozważań uczyń fragment tekstu Eugène’a Ionesco. W pracy należało odwołać się do "Szewców" Stanisława Ignacego Witkiewicza, innych utworów literackich oraz wybranego kontekstu.