Spis treści
- Matura próbna historia 2024 - ARKUSZE CKE
- Matura próbna historia 2024 - ODPOWIEDZI
- Matura próbna historia 2024 - ZADANIA
Matura próbna historia 2024 - ARKUSZE CKE przydadzą się osobom, które przystąpią do egzaminu dojrzałości z tego przedmiotu w maju, ale również nauczycielom, którzy będą chcieli rozwiązać polecenia z uczniami w szkole. Uczniów, którzy zdają ten przedmiot jako dodatkowy obowiązkowy nie jest zbyt dużo. Największą popularnością cieszy się język angielski, który pisze między 170 a 190 tysięcy uczniów. Druga jest matematyka, którą pisze między 65 a 75 tysięcy osób, a na trzecim miejscu geografia, do której przystępuje między 55 a 65 tysięcy przyszłych abiturientów. Historia natomiast w maju 2024 zajmowała ósme miejsce spośród tych najpopularniejszych przedmiotów. Pisało ją wówczas ponad 15 tysięcy uczniów. Teraz było zapewne podobnie. Jak wyglądała próbna matura z historii 2024? Czy matura próbna rozszerzona historia 2024 była trudniejsza niż wszyscy się spodziewali?
Mamy ODPOWIEDZI matury próbnej z polskiego! Gotowe rozwiązania i klucz
Matura próbna historia 2024 - ARKUSZE CKE
Arkusze CKE matura próbna historia 2024 online, które podrzucimy w naszej galerii przydadzą się również uczniom, którzy nie pojawili się na egzaminie próbnym 12 grudnia. Dzięki temu będą mogli sprawdzić, jakie zadania się pojawiły i czego mogą się spodziewać, podczas głównej matury w maju 2025.
Matura próbna historia 2024 - ODPOWIEDZI
Odpowiedzi matury próbnej z historii 2024 najszybciej poznacie za sprawą swoich nauczycieli. Jeśli po napisaniu egzaminu dojrzałości z tego przedmiotu macie jakieś wątpliwości, to rozstrzygnijcie je w szkole. Możecie też skorzystać z pomocy internetowych korepetytorów lub po prostu z encyklopedii historii świata oraz Polski.
Matura próbna historia 2024 - ZADANIA
Zadania na maturze próbnej z historii 2024 były trudne, czy jednak ktoś, kto zna podstawy poradzi sobie z rozszerzeniem? Pierwsze polecenie polegało na uzupełnieniu tabeli, drugie na przeanalizowaniu fragmentu opracowania historycznego oraz fotografii pt. Kimon, syn Militiadesa. Trzeba było też przeanalizować tablicę genealogiczną Jagiellonów, a następnie fragment opracowania historycznego. Było sporo poleceń z mapami, obrazami i tekstem. Pojawił się też banknot z okresu międzywojennego. W ostatnim zadaniu za 15 punktów trzeba było wybrać jedno z opracowań, a następnie napisać wypracowanie na minimum 300 wyrazów. Jeden z trzech tematów to:
- 1. Epokę wczesnego średniowiecza charakteryzowało zerwanie z dziedzictwem antyku. Zajmij stanowisko wobec powyższej tezy i je uzasadnij, uwzględniając w argumentacji aspekty: polityczny, społeczno-gospodarczy i kulturowy.
- 2. Na przestrzeni XVI–XVIII wieku polska kultura największy rozkwit osiągnęła w okresie oświecenia. Zajmij stanowisko wobec powyższej tezy i je uzasadnij, uwzględniając w argumentacji wybrane osiągnięcia polskiej kultury z okresu oświecenia i z dwóch innych okresów epoki nowożytnej.
- 3. W I wojnie światowej nie było zwycięzców. Zajmij stanowisko wobec powyższej tezy i je
- uzasadnij, uwzględniając w argumentacji przykłady trzech wybranych państw.