Przyszli maturzyści z całej polski, od 6 do 8 grudnia przejdą test diagnostyczny, który ma pomóc w ocenie ich przygotowania do głównego egzaminu dojrzałości w maju 2024 roku. 6 grudnia 2023 roku odbędzie się próbna matura z języka polskiego, 7 grudnia z matematyki i 8 grudnia z języków obcych. Wszystkie te egzaminy obejmują poziom podstawowy, a więc mogą do nich przystąpić wszyscy uczniowie.
Próbna matura 2023 - kto do niej przystąpi?
Przyszli maturzyści to uczniowie klasy IV liceum ogólnokształcącego, V klasy technikum i II klasy branżowej szkoły II stopnia po 8-letniej szkole podstawowej. Uczniowie zmierzą się z egzaminem, który odpowiednio od zapotrzebowania, powinien być dostosowany do danego ucznia. Osoby ze szczególnym zapotrzebowaniem to między innymi osoby z orzeczeniem o niepełnosprawności i specjalnymi potrzebami edukacyjnymi. Szkoły nie mają obowiązku przeprowadzania tego typu egzaminu, ponieważ jest on testem dobrowolnym. Centralna Komisja Edukacyjna sugeruje jednak, by przeprowadzić ten test w warunkach jak najbardziej zbliżonych do warunków panujących podczas Ogólnopolskiej Matury.
"Przeprowadzenie testu diagnostycznego jest dobrowolne" – przypomina dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej, Marcin Smolik. - "Test diagnostyczny w zakresie poziomu przygotowania uczniów do egzaminu maturalnego powinien być przeprowadzany wyłącznie w celu informacyjnym, umożliwienia uczniom pracy z arkuszem egzaminacyjnym w czasie przeznaczonym na rozwiązanie zadań na egzaminie oraz diagnostycznym, zidentyfikowania wiadomości i umiejętności, które dany uczeń opanował już w stopniu zadowalającym, oraz wiadomości i umiejętności, które wymagają jeszcze doskonalenia".
Próbna matura z polskiego 2023 - godzina i czas trwania
Próbna matura z języka polskiego odbędzie się 6 grudnia 2023 roku o godzinie 9:00 i potrwa 240 minut. Test obejmuje zagadnienia z poziomu podstawowego. Materiały do przeprowadzenia testu mają być dostępne na stronie internetowej Centralnej Komisji Edukacyjnej - www.cke.gov.pl - oraz na stronach internetowych okręgowych komisji egzaminacyjnych. Materiały dostępne będą w dniu, w którym będzie przeprowadzany test z danego przedmiotu, o godzinie 9:00. W teście mogą brać udział uczniowie, którzy nie będą mogli uczestniczyć w próbnej maturze w swojej szkole.
Matury próbne 2023/2024 już w grudniu! Na co muszą się przygotować uczniowie?
Egzaminy maturalne 2024
Egzaminy maturalne odbywają się niezmiennie, w maju każdego roku, według powiedzenia - w momencie, w którym zakwitną kasztany. Główne terminy matury 2024 przedstawiają się następująco: od 7 do 25 maja, część ustna i pisemna oraz termin dodatkowy od 3 do 17 czerwca, również z częścią ustną i pisemną. Termin poprawkowy wypada od 20 do 21 sierpnia 2024 roku.