Spis treści
Zmiana na maturze ucieszyła uczniów, bo rzeczywiście jest to spore ułatwienie. Jednocześnie to kolejna reformacja, jaka miała miejsce w ostatnim czasie. Zdający ucieszyli się, gdy liczba pytań jawnych została zmniejszona z 227 do 110. Natomiast dużo mniej byli radośni, gdy wprowadzono więcej zadań otwartych oraz nowy typ zadań "prawda–fałsz". Zrezygnowano z zadań za 5–6 punktów, zwiększając liczbę zadań punktowanych na 1–2 punkty. Ostatnio też, to właśnie wokół królowej nauk zrobiło się głośno. Ogromną popularność zdobyła petycja z tym, by nastąpił koniec z obowiązkową maturą z matematyki 2026. Autorka petycji pokusiła się o stwierdzenie, że egzamin z tego przedmiotu to "narzędzie do segregacji i eliminacji".
Egzamin Ósmoklasisty 2025 - KIEDY i O KTÓREJ GODZINIE? Daty zdziwiły uczniów!
Matura 2025 - w jakiej szkole?
Matura 2025 zbliża się wielkimi krokami, bo już 5 maja. Wtedy przeprowadzony zostanie egzamin z języka polskiego na poziomie podstawowym. Następnego dnia, 6 maja zdających czeka matura z matematyki, a 7 maja matura z języka obcego. Z każdego z tych przedmiotów trzeba uzyskać 30 procent. Absolwenci szkół średnich oprócz tego muszą przystąpić do przedmiotu dodatkowego na poziomie rozszerzonym, jednak nie ma konieczności uzyskania progu punktowego. Tak będzie też w kolejnych latach: 2025/2026 i 2026/2027. Nie ma też konieczności, by zdawać egzamin w szkole, do której uczeń chodził w poprzednich latach!
Matura zazwyczaj odbywa się w szkole, do której uczęszcza zdający. Centralna Komisja Egzaminacyjna jakiś czas temu wprowadziła dużą zmianę w tej kwestii. Zdający może być skierowany przez dyrektora OKE na egzamin z jednego lub więcej przedmiotów do innej szkoły, jeśli:
- W macierzystej szkole nie ma możliwości powołania zespołu przedmiotowego do przeprowadzenia części ustnej z danego przedmiotu lub zespołu nadzorującego
- Zachodzą uzasadnione przyczyny przeprowadzenia ustnego lub pisemnego egzaminu w innej szkole lub miejscu niebędącym siedzibą szkoły.
- W uzasadnionych przypadkach absolwent może przystąpić do egzaminu maturalnego w innej szkole niż szkoła, którą ukończył, wskazanej przez dyrektora okręgowej komisji egzaminacyjnej, na jego wniosek.
- W szczególnych przypadkach wynikających ze stanu zdrowia lub niepełnosprawności ucznia/absolwenta, za zgodą dyrektora okręgowej komisji egzaminacyjnej, egzamin maturalny może być przeprowadzony w innym miejscu niż szkoła, np. w domu zdającego.