Matura 2023 z matematyki przeszła już do historii. Uczniowie zakończyli już maraton pisania obowiązkowych egzaminów na poziomie podstawowym. Jednak to nie koniec sprawdzania ich wiedzy. Teraz czekają na nich rozszerzenia oraz matury ustne 2023. Choć ogromny stres i nerwy nadal im towarzyszą, to egzamin, którego obawiali się najbardziej jest już za nimi. Mowa oczywiście o królowej nauk, czyli matematyce, która przoduje w przypadku niezdawalności egzaminów. Co roku oblewa ją niemal 18 procent absolwentów szkół średnich. Choć strach ma wielkie oczy, to uczniowie, którzy opuścili sale egzaminacyjne niemal jednogłośnie przyznają, że jedno zadanie na maturze 2023 z matematyki bardzo ich zaskoczyło. Wielu zdających przyznaje, że kompletnie nie spodziewało się tego, co zobaczyli na egzaminie.
Poprawka matury 2023 - kiedy jest i kto może zdawać? Jakie będą zadania?
Matura 2023 z matematyki - zadanie
Według relacji uczniów zadania w formule 2015 i 2023 były dokładnie takie same. Wielu zdających, tuż po wyjściu z sali egzaminacyjnej przyznało, że matura z matematyki 2023 była wyjątkowo łatwa. Byli jednak również tacy, którzy podkreślali, że niektóre z zadań były niezrozumiałe i wykraczały poza ich poziom wiedzy, którą nabyli przez kilka lat kształcenia w szkołach średnich. Najwięcej emocji wywołało zadanie 22. To właśnie ta część egzaminu była najczęściej komentowana przez zdających.
Trójkąty prostokątne T1 i T2 są podobne. Przyprostokątne trójkąta T1 mają długość 5 i 12. Przeciwprostokątna T2 ma długość 26.
Oblicz pole trójkąta T2. Zapisz obliczenia.
Według relacji zdających, zadanie było naprawdę ciężkie, a rozwiązanie go wymagało wiele czasu. Jak wskazują komentarze uczniów, którzy jako pierwsi opuścili sale egzaminacyjne, wielu z nich postawiło na błędne obliczenia. Na szczęście, za poprawne rozwiązanie, można było otrzymać maksymalnie dwa punkty. Dlatego nawet jeśli polegli na tym poleceniu, mogą liczyć na to, że pozostałe poszły im zdecydowanie lepiej. Przypominamy, że aby zdać maturę z matematyki, należy otrzymać 14 punktów. Maksymalna liczba punktów, którą zdający mogą zdobyć wynosi 46.