Lektura na maturze 2023 i temat wypracowania zaskoczyły wielu uczniów, którzy w tym roku mierzyli się z testem z języka polskiego na poziomie na podstawowym. Centralna Komisja Edukacyjna przygotowała arkusze w dwóch formułach. Wszystko ze względu na zmiany w systemie edukacji. Ci, którzy pamiętają jeszcze czasy gimnazjum mierzyli się z formułą 2015. Reszta pisała testy w formule 2023. Pomimo tego, że wszyscy mieli swoje przypuszczenia i typy dotyczące tematu wypracowania, okazuje się, że na nic się one zdały. CKE zszokowała wszystkich i zdecydowała się na to, by powtórzyć lekturę z poprzedniego roku! To pierwszy raz w historii, kiedy doszło do tego typu sytuacji.
CKE Matura 2023 - ODPOWIEDZI. Kiedy, gdzie i jak sprawdzić?
Matura 2023 z polskiego - lektura
Lektura na maturze 2023 zaskoczyła wielu uczniów. Większość z nich obstawiała, że na tegorocznym teście z języka polskiego na poziomie podstawowym pojawią się fragmenty Zbrodni i Kary, Księgi Hioba lub trzecia część Dziadów. Jednak mało kto spodziewał się tego, że na tegorocznej maturze będzie Pan Tadeusz. Wszystko ze względu na to, że temat związany z tym dziełem literackim pojawił się rok temu. To pierwszy raz, kiedy CKE użyło tej samej lektury dwa lata z rzędu. Zdający mieli jednak do wyboru również polecenie dotyczące Przedwiośnia. Takie tematy pojawiły się z formule 2015. Z kolei w arkuszach egzaminacyjnych uczniów, którzy podchodzili do testów w formule 2023 pojawił się motyw
Poprawka matury 2023 - kiedy jest i kto może zdawać? Jakie będą zadania?
Matura z polskiego 2023 - temat wypracowania
Tematy wypracowań na maturze 2023 mogły sprawić trudności wielu uczniom. Na szczęście, zarówno ci, którzy podchodzili do testów w formule 2015 jak i 2023, mieli do wyboru jedno z dwóch poleceń. Dzięki temu mogli zdecydować się na ten, który wydawał im się łatwiejszy i w oparciu o swoją wiedzę oraz doświadczenia, postarać się o zdobycie jak największej ilości punktów. Każda z prac musiała zawierać minimum 300 wyrazów.
Tematy wypracowań na maturze 2023 w formule 2015:
- Jak niespodziewane okoliczności wpływają na zachowanie człowieka? Rozważ problem i uzasadnij swoje zdanie, odwołując się do fragmentu Pana Tadeusza, całego utworu Adama Mickiewicza oraz do wybranego tekstu kultury.
- Czy nieprzyjemne prawdy są lepsze od przyjemnych złudzeń? Rozważ problem i uzasadnij swoje zdanie, odwołując się do podanych fragmentów Przedwiośnia Stefana Żeromskiego oraz do wybranych tekstów kultury.
Motywy na maturze w formule 2023:
Uczniowie, na podstawie obowiązkowej lektury, innego źródła literackiego oraz wybranych kontekstów musieli przedstawić swoje zdanie i rozważyć problem na jeden z dwóch tematów:
- Człowiek - istota pełna sprzeczności
- Co sprawia, że człowiek staje się dla drugiego człowieka bohaterem?