Matura z języka polskiego - jakie są wymagania? Co trzeba umieć? Odpowiedzi na te pytania szuka wielu maturzystów. Uczniowie już w maju zmierzą się z najważniejszym egzaminem w swoim życiu. Co trzeba wiedzieć o maturze z języka polskiego? Warto zwrócić uwagę na informacje, które zostały przygotowane przez ministerstwo i Centralną Komisję Egzaminacyjną (CKE). W tym roku ponownie zrezygnowano z egzaminu ustnego, a obowiązkowa będzie wyłącznie część pisemna. Do części ustnej mogą przystąpić jednak maturzyści, którzy biorą udział w procesie rekrutacji na zagraniczne uczelnie wyższe lub do realizacji umów międzynarodowych.
ZOBACZ RÓWNIEŻ: Matura 2023 - informator i zmiany CKE przeraziły uczniów! Będzie trudniej zdać?
Co na maturze 2022 z języka polskiego?
Już niewiele czasu zostało na powtórkę materiału z języka polskiego. Wielu tegorocznych maturzystów zastanawia się, co będzie na maturze 2022. Warto zapoznać się z oficjalnym aneksem informatora maturalnego, w którym znajdują się najważniejsze informacje dla uczniów przystępujących do egzaminu. To na pewno ułatwi przygotowanie się do poszczególnych przedmiotów, w tym do języka polskiego. Największym wyzwaniem będzie wypracowanie, które pojawi się na maturze. Tutaj nie ma znaczących zmian i ponownie pojawi się jeden temat do wyboru, a w nim fragment tekstu, który trzeba będzie poddać analizie i interpretacji. W tym przypadku warto zapoznać się z listą obowiązkowych lektur szkolnych i powtórzyć sobie najważniejsze teksty. Od 2015 roku aż trzykrotnie na maturze pojawiła się „Lalka” Bolesława Prusa oraz „Dziady” Adama Mickiewicza. Czego jeszcze spodziewać się spodziewać? Sprawdźcie:
- Zadania, w których maturzysta będzie musiał samodzielnie napisać streszczenie wybranego tekstu
- Pytania o konkretne dzieło literackie, np. poznać utwór po fragmencie tekstu i napisać tytuł książki oraz autora
- Zadania, w których trzeba określić, które zdanie jest prawdziwe, czy fałszywe
- Zadania, w których maturzysta będzie musiał określić funkcję języka, np. czy tekst jest ekspresywny lub poetycki
Na podstawowej maturze z języka polskiego maturzyści dostaną dwa arkusze - tzw. czytanie ze zrozumieniem oraz wypracowania maturalne. W pierwszym znajdą się dwa teksty, które będą dotyczyć szeroko pojętej literatury, filozofii oraz kultury języka. Ten ostatni występuje najczęściej na egzaminie. Za pierwszy arkusz uczeń może otrzymać maksymalnie 20 pkt. W drugim arkuszu znajdują się trzy wypracowania maturalne. Uczeń wybiera jeden temat i pisze rozprawkę (do wyboru są dwa tematy) lub interpretację wiersza (jeden temat). Za tę część egzaminu maturzysta może otrzymać maksymalnie 50 punktów.
Listen to "Lektury szkolne - streszczenia" on Spreaker.