Matura 2021 - czy jest możliwość wydłużenia czasu egzaminu? Ile testy będą trwać w tym roku? To z pewnością ciekawi niejednego ucznia. Matura to jeden z najważniejszych egzaminów w życiu młodych ludzi. Nie tylko sprawdza wiedzę i umiejętności podczas nauki w szkole średniej, ale także jest przepustką na studia. Zdobyte punkty z matur, a także oceny ze świadectwa i inne osiągnięcia, mogą pomóc w rekrutacji na wymarzone uczelnie, jak i kierunki. Przypomnijmy, że egzamin maturalny uważa się za zdany, jeśli uczeń uzyska co najmniej 30% z możliwych punktów ze wszystkich przedmiotów obowiązkowych w części pisemnej. Do przedmiotów obowiązkowych należy oczywiście język polski, matematyka i język obcy nowożytny.
Zgodnie z podawanymi przez CKE informacjami, tegoroczne matury rozpoczną się we wtorek 4 maja, egzaminem z języka polskiego. Ile czasu trwają matury? Czy uczniowie mogą wydłużyć sobie czas na pisanie egzaminów? Zerknijcie poniżej.
Polecany artykuł:
Matura 2021 - czas trwania
Ile czasu mają uczniowie żeby napisać matury? Jak się okazuje, egzaminy trwają od jednej do trzech godzin w zależności od przedmiotu i poziomu.
- język polski poziom podstawowy - 170 min
- matematyka poziom podstawowy - 170 min
- język obcy nowożytny poziom podstawowy - 120 min
- język obcy nowożytny poziom rozszerzony - 150 min
Reszta przedmiotów z rozszerzenia trwa 180 min. Zawsze przed rozpoczęciem nauczyciele w sali egzaminacyjnej mówią o zasadach, a także o czasie, który jest przeznaczony na pisanie.
Matura 2021 - czy można wydłużyć czas na egzaminach?
Uczniowie zastanawiają się również nad kwestią wydłużenia czasu na maturze. Czy istnieje taka możliwość? Jak się okazuje tak, ale nie dotyczy to każdego. Tylko uczniowie, którzy znajdują się w pewnej grupie mają taką możliwość:
- jeśli uczeń posiada orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego związane z niepełnosprawnością
- jeśli uczeń posiada orzeczenie o indywidualnym toku nauczania
- jeśli uczeń posiada orzeczenie związane z niedostosowaniem społecznym
- jeśli uczeń posiada orzeczenie od lekarza o niesprawności czasowej
- jeśli uczeń posiada zaświadczenie o trudności w uczeniu się - dysleksja, dysgrafia, dyskalkulia lub dysortografia
- jeśli uczeń zalicza się do grupy społecznej, która pochodzi z zagranicy i ma problemy z komunikacją.
Oznacza to, że w odpowiednim czasie takie osoby muszą złożyć oświadczenie dla dyrektora swojej szkoły. Następnie po pozytywnym rozpatrzeniu mogą mieć przedłużony czas pisania egzaminu nawet o 30 minut. Dotyczy to także matury w formie ustnej (która w tym roku nie odbędzie się ze względu na pandemię), gdzie otrzymujemy dodatkowe 15 minut.
Polecany artykuł: