Matura 2020 unieważniona przez rzekomy przeciek? Internauci dyskutują i zastanawiają się, głównie na Twitterze, że tegoroczna matura z języka polskiego 2020 zostanie powtórzona. Wszystko ze względu na zdjęcie z Google Trends, które sugeruje, że doszło do przecieku zadań. Tuż po godzinie 6:20 rano na popularności zyskiwała fraza: wesele elementy fantastyczne oraz wesele fantastyka. Jeszcze przed godziną 7:00 zaczęto wyszukiwać dokładnego tytułu tematu z arkusza maturalnego z języka polskiego w nowej formule, czyli: Jak wprowadzenie elementów fantastycznych do utworu wpływa na przesłanie tego utworu? Rozważ problem i uzasadnij swoje zdanie, odwołując się do podanych fragmentów Wesela. Co to oznacza? Niektórzy maturzyści mieli rzekomo znać temat wypracowania, zanim oficjalnie otrzymali arkusz CKE. Sytuacja miała miejsce wyłącznie w województwie podlaskim, więc to tam policja bada sprawę, co potwierdziło nam Ministerstwo Edukacji Narodowej.
Matura 2020 z polskiego wyciekła do sieci? W dniu, gdy tylko pojawiła się taka informacja, otrzymaliśmy komentarz od Centralnej Komisji Egzaminacyjnej. Teraz do sprawy odniosło się Ministerstwo Edukacji Narodowej. Jednocześnie za pośrednictwem ESKA.pl, zaapelowano do wszystkich mediów i internautów.
Matura 2020 - polski, przecieki: KOMENTARZ
Matura 2020 z języka polskiego miała wyciec do sieci, więc sprawę bada policja. 9 czerwca, Ministerstwo Edukacji Narodowej potwierdziło nam, że dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej złożył zawiadomienie w tej sprawie.
Nie wiemy czy faktycznie doszło do przecieku. Sprawę zbada policja. Po uzyskaniu informacji o wywołaniach w Google fraz związanych z tematem tegorocznego egzaminu maturalnego z języka polskiego na poziomie podstawowym z terenu województwa podlaskiego przed godz. 9:00, dyrektor CKE złożył zawiadomienie na policję.
- potwierdziła nam rzecznik prasowa Ministerstwa Edukacji Narodowej, Anna Ostrowska. W chwili obecnej maturzystów martwi, czy będą musieli powtórzyć egzamin dojrzałości z języka ojczystego. Z tego samego oświadczenia wysłanego do naszej redakcji ESKA.pl, poinformowano, że ministerstwo nie zamierza unieważniać egzaminów. Poproszono jednocześnie o wsparcie maturzystów i nie wprowadzania nerwowej atmosfery, w tym trudnym dla uczniów i rodziców czasie:
Nie ma planów unieważnienia egzaminu maturalnego. Matura trwa. To trudny czas dla uczniów i ich rodziców. W związku z tym apelujemy o to, aby nie wprowadzać niepokoju wśród zdających.
Matura 2020 - język polski
Matura 2020 z języka polskiego po tym, gdy została przełożona, miała miejsce 8 czerwca 2020. Arkusze wydrukowane były jednak już w marcu, więc na pierwszej stronie arkusza widnieje majowa data. Egzamin pisemny z języka polskiego na poziomie podstawowym w nowej formule to dwie części: w pierwszej czytanie ze zrozumieniem i odpowiedzenie na pytanie, a w drugiej rozprawka lub analiza tekstu. W 2020 roku na maturze z polskiego uczniowie musieli wykazać się znajomością powieści Stanisława Wyspiańskiego, Wesele. Temat rozprawki brzmiał: - Jak wprowadzenie elementów fantastycznych do utworu wpływa na przesłanie tego utworu? Rozważ problem i uzasadnij swoje zdanie, odwołując się do podanych fragmentów Wesela, do całego dramatu Stanisława Wyspiańskiego oraz do wybranego tekstu kultury.
Jeśli ktoś nie czuł się pewny w temacie Wesela, to mógł wybrać sobie drugi temat. Do zinterpretowania był wiersz Daremne, Anny Kamieńskiej.