14 marca, senat zdecydował o przyjęciu bez poprawek ustawy, która ustanawia nowe święto narodowe. 22 marca prezydent ją podpisał. Będziemy je obchodzić 24 marca. Inicjatorem pomysłu był sam Andrzej Duda. Od teraz 24.03 obchodzić będziemy Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką. Za jego ustanowieniem głosowało 58 senatorów.
Dzień świętego Patryka to jedno z najbardziej charakterystycznych świąt na świecie. Dlaczego? W to narodowe święto Irlandczyków, dosłownie wszystko robi się zielone! Obchody dnia św. Patryka, od jakiegoś czasu stają się popularne także w Polsce. Je
Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów - co to za święto?
Nowe święto ma upamiętniać tych, którzy w czasie wojny ryzykowali życie dla przyjaciół, sąsiadów, a czasem zupełnie obcych osób pochodzenia żydowskiego. Treść ustawy głosi: W hołdzie Obywatelom Polskim – bohaterom, którzy w akcie heroicznej odwagi, niebywałego męstwa, współczucia i solidarności międzyludzkiej, wierni najwyższym wartościom etycznym, nakazom chrześcijańskiego miłosierdzia oraz etosowi suwerennej Rzeczypospolitej Polskiej, ratowali swoich żydowskich bliźnich od Zagłady zaplanowanej i realizowanej przez niemieckich okupantów – stanowi się, co następuje: Art. 1. Dzień 24 marca ustanawia się Narodowym Dniem Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką. Art. 2. Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką jest świętem państwowym.
24 marca - czy będzie wolne?
Ustawa została 22 marca podpisana przez prezydenta Andrzeja Dudę. Wchodzi w życie z dniem jej ogłoszenia, co oznacza, że zaczniemy je obchodzić od roku 2019. Nie wiemy jeszcze czy będzie ono wolne od pracy, póki co nie zostało to ustanowione.