Żurek na Wielkanoc 2024 odgrywa kluczową rolę na świątecznym stole. Sposobów na jego przygotowanie jest mnóstwo, jednak nie wszystkie idealnie się sprawdzają. Choć część z nich pochodzi z poszczególnych regionów naszego kraju, a przepisy przekazywane są z pokolenia na pokolenie, to niektóre wymagające podniebienia nie przepadają za jego smakiem. Co zrobić, by zupą zajadali się wszyscy domownicy? Okazuje się, że sekret tkwi w jednym nietypowym składniku. Tak przynajmniej twierdzi Magda Gessler, która znana jest ze swoich wyśmienitych potraw. Po pierwsze - należy wybierać tylko kiełbasy, które są szarawe. Dlaczego? Różowawy odcień kiełbasy mówi o tym, że jest to produkt z peklosolą, której dodatek nie jest pożądany. Co więcej, restauratorka doradza, by białą kiełbasę parzyć w wywarze przed dodaniem do niego zakwasu. Po drugie - prowadząca program Kuchenne rewolucje zdradziła, że dodaje do swego wielkanocnego żurku kilka grzybów, by wydobyć pełnię smaku z dania. To jednak nie wszystko.
Wielkanoc 2024 - żurek
Restauratorka zdradza, by tradycyjną, świąteczną zupę zacząć przygotowywać trzy dni przed Wielką Niedzielą. Chodzi o przygotowanie własnego zakwasu. Jak to zrobić? Do wysokiego naczynia wsyp 350 gramów mąki razowej i dolewaj do niej wrzącą wodę. Rób tak do uzyskania gładkiej masy. Dodaj 3 ząbki czosnku, 3 liście laurowe i 5 kulek ziela angielskiego. Naczynie przykryj i owiąż gazą. Odstaw na 3 dni w ciepłe miejsce. Raz na dzień delikatnie zamieszaj. Po trzech dniach przerzedź zakwas. Przepis na wielkanocny żurek według Magdy Gessler, to przede wszystkim zrezygnowanie z produktu, który dla wielu jest podstawą dobrej zupy. Chodzi o śmietanę, która sprawia, że danie jest mniej kwaśne.
I bardzo ważne, nasz żurek będzie pyszniejszy, jeśli nie dodamy do niego śmietany! Tego dnia żurek powinien być chudy, kwaśny, z dużą ilością majeranku i czosnku - zdradziła w rozmowie z Faktem.
A jak u Was robi się żurek? Czy dodajecie do niego śmietanę przed podaniem?