Spis treści
Lekcje skrócone przez mróz w szkołach jest jednym z rozwiązań, o którym dyskutują ostatnio rodzice, uczniowie, ale także nauczyciele. Niedawno my również zastanawialiśmy się, czy krótsze lekcje w szkole przez mróz są możliwe. Ten zaskakujący pomysł jest efektem rosnących cen ogrzewania i energii. Na dobrą sprawę światło w salach lekcyjnych świeci się praktycznie przez pół dnia. Zimą robi się później jasno i szybciej ciemno. Skrócenie czasu trwania zajęć chociażby do 30 minut pozwoliłoby na drobne, ale jednak oszczędności. Tym bardziej ma to sens z tego powodu, iż zdaniem wielu uczniów, a także ich wychowawców dwa kwadranse zajęć to idealny czas na efektywną naukę. Tym bardziej na szóstej, siódmej lub ósmej lekcji. Same krótsze lekcje w szkole 2022 miałyby być alternatywą nauki zdalnej. O tym też się sporo dyskutuje, że nauka zdalna od 2 stycznia może zostać wprowadzona. Nie zastanawialiśmy się długo i poprosiliśmy Ministerstwo Edukacji i Nauki o komentarz.
Lekcje skrócone w szkole - kiedy?
Lekcje skrócone w szkole mogą być zgodnie z przepisami rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 28 lutego 2019 roku, w sprawie szczegółowej organizacji publicznych szkół i publicznych przedszkoli określają, że godzina lekcyjna trwa 45 minut. W uzasadnionych przypadkach, jak np. blok przedmiotowy, dopuszcza się prowadzenie zajęć edukacyjnych w czasie nie krótszym niż 30 minut i nie dłuższym niż 60 minut, zachowując ogólny tygodniowy czas trwania zajęć edukacyjnych ustalony w tygodniowym rozkładzie zajęć, o którym mowa w art. 110 ust. 4 ustawy - Prawo oświatowe.
Jak poinformował nas rzecznik prasowy Ministerstwa Edukacji i Nauki w klasach I-III szkoły podstawowej czas trwania poszczególnych zajęć edukacyjnych ustala nauczyciel prowadzący te zajęcia, zachowując jednocześnie ogólny tygodniowy czas trwania zajęć edukacyjnych ustalony w tygodniowym rozkładzie zajęć, o którym mowa powyżej (art. 110 ust. 4 ww. ustawy).
Lekcje skrócone przez mróz w szkołach - czy będą?
Mróz w szkołach wzbudza duże emocje wśród wielu osób, szczególnie ze względu na rosnące ceny. W ostatnich tygodniach pojawiły się doniesienia, że samorządy będą oszczędzać na ogrzewaniu, by nie ponieść wielkich strat finansowych. Ministerstwo obiecuje, że w szkołach będzie ciepło, jednak to nie do końca uspokaja rodziców. W związku z tym pojawił się temat 30-minutowych lekcji, a to zdaniem internautów pozwoliłoby zaoszczędzić prąd, czy surowce na ogrzewanie. Otrzymaliśmy odpowiedź, że Ministerstwo Edukacji i Nauki nie prowadzi obecnie prac legislacyjnych w zakresie zmiany przepisów dotyczących czasu trwania godziny lekcyjnej. Oznacza to, że pomysł związany z krótszymi lekcjami nie będzie wprowadzony w życie.