"KYS" - co oznacza słowo, które zostało wycofane z plebiscytu zorganizowanego przez PWN? Konkurs na młodzieżowe słowo roku to nie tylko doskonała zabawa, ale i cenna lekcja dla wszystkich rodziców, dziadków czy nauczycieli, którzy chcieliby lepiej zrozumieć język, jakim posługują się dzisiejsi nastolatkowie. Polskie Wydawnictwo Naukowe opublikowało listę 20 zwrotów, które najczęściej pojawiały się w nadsyłanych przez internautów propozycjach. Wśród nich znalazły się między innymi: "bambik", "delulu" czy "odklejka". Słowem, które wzbudziło spore kontrowersje i ostatecznie zostało zdyskwalifikowane, jest "KYS". Wszystko przez jego sprzeczne z regulaminem plebiscytu znaczenie. "KYS" można bowiem traktować jako podżeganie do samobójstwa.
KYS - znaczenie
Słowo "KYS" wywołało dyskusję w sieci. Choć PWN zdefiniował je jako "keep yourself safe", co oznacza "uważaj na siebie", znacznie popularniejszym znaczeniem jest "kill yourself", czyli "zabij się".
Definicja: skrótowiec od ang. kill yourself, czyli dosł. ‘zabij się’. Niedosłowne, czasem żartobliwe określenie oznaczające tyle co ‘odczep się, ogarnij się’ albo ‘zamknij się’, kończące dyskusję. Popularne w grach wideo i na YouTube. Tłumaczone też przewrotnie jako keep yourself safe, czyli ‘uważaj na siebie’ – w tym drugim znaczeniu również występuje w jęz. angielskim - czytamy.
Jako że słowo budzi negatywne skojarzenia, zniknęło z listy i nie można na nie głosować. Głosowanie na młodzieżowe słowo roku trwa do 30.11, do godziny 12:00.