Spis treści
- Kwalifikacja wojskowa 2022 - co to jest?
- Kwalifikacja Wojskowa 2022 - kiedy, terminy
- Kwalifikacja Wojskowa 2022 - roczniki, kto
- Kwalifikacja Wojskowa 2022 - jak przebiega?
- Kwalifikacja Wojskowa 2022 - czy jest obowiązkowa?
Kwalifikacja Wojskowa 2022 - kiedy, przebieg, terminy, roczniki, to wszystko interesuje najmłodszych. Jak wygląda kwalifikacja wojskowa 2022? Kto będzie powołany? Wiele pytań, w ostatnim czasie pojawiło się w najpopularniejszej wyszukiwarce na świecie, więc odpowiedzi podrzucamy w tym miejscu. Kwalifikacja wojskowa w Polsce 2022 szczególnie teraz, gdy za naszymi granicami trwa rosyjska inwazja, wzbudza rosnące zainteresowanie. Mężczyźni, którzy otrzymają indywidualne wezwanie zastanawiają się, jak bardzo jest to znaczące przy ewentualnej służbie w czasie wojny militarnej. Otóż bardzo znaczące. W drugą stronę natomiast trzeba pamiętać o tym, co grozi za niestawienie się na komisji wojskowej. Warto sprawdzić, by później nie mierzyć się z niemiłymi konsekwencjami.
Kwalifikacja wojskowa 2022 - co to jest?
Kwalifikacja wojskowa jest niczym innym, jak serią badań i testów mających na celu ocenienie zdolność do pełnienia służby wojskowej. Przeprowadzana jest przez specjalnie wydzielone komisje wojskowe, w każdym powiecie, a ocenia się podczas niej zarówno warunki fizyczne jak i psychiczne młodych osób. Co ważne przydziela się kwalifikacje umożliwiające pełnienie służby. Każdy młodzieniec, którego czeka kwalifikacja, dostanie imienne wezwanie z wykazem potrzebnych dokumentów oraz datą i miejscem kwalifikacji. Warto dodać, że chociaż służba wojskowa w Polsce nie jest obowiązkowa, to na kwalifikacje musi się stawić każdy.
Kwalifikacja Wojskowa 2022 - kiedy, terminy
Kwalifikacja Wojskowa 2022 wzbudza niepewność wśród wielu młodych osób. Głównie ze względu na to, co dzieje się za wschodnią granicą. Oficjalnie to 4 kwietnia 2022 rozpoczęło się wysyłanie listów poleconych, z obowiązkiem wstawiennictwa się przed komisję wojskową. Przyznawanie kategorii potrwa do dnia 8 lipca 2022 roku.
Kwalifikacja Wojskowa 2022 - roczniki, kto
Kwalifikacja Wojskowa 2022 dla wszystkich, w związku z agresją Rosji na Ukrainie? Taka decyzja nie zapadła, ponieważ służba wojskowa jest nieobowiązkowa. Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Ministra Obrony Narodowej z dnia 31 grudnia 2021 do stawienia się do kwalifikacji wojskowej wzywa się:
- mężczyzn urodzonych w 2003 r.;
- mężczyzn urodzonych w latach 1998-2002, którzy nie posiadają określonej kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej;
- osoby urodzone w latach 2001-2002, które:
- a) zostały uznane przez powiatowe komisje lekarskie za czasowo niezdolne do czynnej służby wojskowej ze względu na stan zdrowia, jeżeli okres tej niezdolności upływa przed zakończeniem kwalifikacji wojskowej,
- b) zostały uznane przez powiatowe komisje lekarskie za czasowo niezdolne do czynnej służby wojskowej ze względu na stan zdrowia, jeżeli okres tej niezdolności upływa po zakończeniu kwalifikacji wojskowej, i złożyły, w trybie art. 28 ust. 4 i 4b ustawy z dnia 21 listopada 1967 r. o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej, wniosek o zmianę kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej przed zakończeniem kwalifikacji wojskowej;
Powołanie do wojska 2022 - dla kogo i jakie roczniki? Czy zostanę powołany do wojska?
Kwalifikacja wojskowa może dotyczyć również kobiet urodzonych w latach 1998-2003, posiadających kwalifikacje przydatne do czynnej służby wojskowej, oraz kobiet pobierających naukę w celu uzyskania tych kwalifikacji, które w roku szkolnym lub akademickim 2021/2022 kończą naukę w szkołach lub uczelniach medycznych i weterynaryjnych oraz na kierunkach psychologicznych albo będące studentkami. Natomiast osoby, które ukończyły 18 lat życia i zgłosiły się ochotniczo do kwalifikacji wojskowej do końca roku kalendarzowego, w którym kończą 24 lata życia otrzymają wezwanie, jeżeli nie posiadają określonej kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej.
Kwalifikacja Wojskowa 2022 - jak przebiega?
Jak przebiega kwalifikacja wojskowa? Osoby wezwane na kwalifikację wchodzą na salę gdzie, w bieliźnie stają przed lekarzami przeprowadzającymi serię prostych badań. Są to przede wszystkim:
- Badanie wzroku
- Badanie pleców i klatki piersiowej
- Badanie krwi i moczu
- Mierzenie wagi i wzrostu
Komisja wojskowa może zdecydować, że potrzebne są dodatkowe badania. Oznacza to, że otrzymacie skierowanie do lekarza zajmującego się daną dziedziną.
Kwalifikacja Wojskowa 2022 - czy jest obowiązkowa?
Kwalifikacja wojskowa 2021 jest obowiązkowa i nie można jej uniknąć. W wyznaczonym terminie należy wstawić się we wskazanym miejscu, gdzie przeprowadzone będą profilaktyczne badania. Komisja lekarska ustali kategorię zdolności do pełnienia służby Nie jest obowiązkowe natomiast pójście do wojska. Służbę w polskim wojsku pełnią jedynie ochotnicy. Na tę chwilę nie są zaplanowane żadne zmiany w tej kwestii.
Kwalifikacja wojskowa 2022 - kategorie. Co oznacza każda z nich?