Wkrótce rozpoczyna się kwalifikacja wojskowa 2022. W tym roku obowiązuje wszystkich mężczyzn urodzonych w 2003 roku oraz mężczyzn urodzonych w latach 1998–2002, którzy jeszcze nie posiadają określonej kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej. Każda z osób dostanie jedną z czterech możliwych kategorii. Tegoroczna kwalifikacja wywołuje ona wiele emocji, ale niestety nie pozytywnych. Wynika to z wojny, którą Rosja wypowiedziała Ukrainie. Wiele osób obawia się realnego zagrożenia militarnego i powołania do wojska. Pomimo, że na razie nie ma czego się obawiać, wiele osób chciałoby ominąć kwalifikację. Czy da się to zrobić bezkarnie?
ZOBACZ TAKŻE: Kwalifikacja wojskowa 2022 - kategorie. Co oznacza każda z nich?
Kwalifikacja wojskowa 2022 - kary za niestawienie się
Według art. 32. Dziennika Ustaw, "w razie niestawienia się do kwalifikacji wojskowej bez uzasadnionej przyczyny, wójt lub burmistrz (prezydent miasta) z urzędu albo na wniosek przewodniczącego powiatowej komisji lekarskiej lub wojskowego komendanta uzupełnień nakłada na osobę podlegającą kwalifikacji wojskowej grzywnę w celu przymuszenia albo zarządza przymusowe doprowadzenie przez Policję do kwalifikacji wojskowej w trybie przepisów o postępowaniu egzekucyjnym w administracji".
Kwalifikacja wojskowa 2022 - kiedy?
Wiadomo już, kiedy odbędzie się tegoroczna kwalifikacja wojskowa. Potrwa od dnia 4 kwietnia 2022 do dnia 8 lipca 2022. Informacje o dokładnej dacie kwalifikacji danych osób będą przekazywane przez lokalne władze.