Czy jest obowiązkowy pobór do wojska? Jakie roczniki obowiązkowo do wojska? Takie pytania zadają sobie Ci, którzy zauważyli na stronach internetowych Rządowego Centrum Legislacji projekt rozporządzenia MON i MSW. Stąd już wiemy, że ich obawy są w pełni uzasadnione! Na ESKA.pl od razu informujemy, że kwalifikacja wojskowa ma rozpocząć się od 30 stycznia a potrwa do 28 kwietnia 2018. Wszyscy mężczyźni urodzeni w konkretnym roku mają obowiązek stawienia się przed komisją lekarską.
Kwalifikacja wojskowa 2018
Wszystkim tym, którzy nie chcą iść do wojska - przekazujemy pozytywną informację. Na razie odbycie służby wojskowej NIE JEST obowiązkowe, chociaż mówiło się o powrocie obowiązkowej służby wojskowej w 2018 roku! Konieczne jest jedynie stawienie się na badania lekarskie, które określą Waszą zdolność do służby w przypadku zagrożenia zbrojnego na terenie RP.
>> Kwalifikacja wojskowa: jak to wygląda? VIDEO
Jakie roczniki do wojska 2018?
Dzięki rozporządzeniu Ministra Spraw Wewnętrznych i Ministra Obrony Narodowej poznaliśmy więcej szczegółów na temat obowiązku stawienia się na kwalifikację wojskową. Na stronie jednej z Wojskowych Komisji Uzupełnień, czyli WKU, czytamy szczegóły poboru do wojska 2018:
Obowiązkowi stawienia się do kwalifikacji wojskowej w 2018 r. podlegają:
1. mężczyźni urodzeni w 1999 r.;
2. mężczyźni urodzeni w latach 1993—1998, którzy nie posiadają określonej kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej;
3. osoby urodzone w latach 1996-1998, które zostały uznane przez powiatowe komisje lekarskie, ze względu na stan zdrowia, za czasowo niezdolne do czynnej służby wojskowej,
4. kobiety urodzone w latach 1993—1999, posiadające kwalifikacje przydatne do czynnej służby wojskowej, oraz kobiety pobierające naukę w celu uzyskania tych kwalifikacji, które w roku szkolnym lub akademickim 2016/2017 kończą naukę w szkołach medycznych i weterynaryjnych oraz na kierunkach psychologicznych, albo będące studentkami lub absolwentkami tych szkół lub kierunków wymagających kwalifikacji
5. osoby, które ukończyły 18 lat i zgłosiły się ochotniczo do pełnienia służby wojskowej, jeżeli nie posiadają określonej kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej.
Szczegóły w rozporządzeniu Ministra Spraw Wewnetrznych i Administracji oraz Ministra Obrony Narodowej >> Ale spokojnie, to tylko badania lekarskie, które określą Waszą zdolność do wykonywania służby wojskowej w przypadku zagrożenia!
Zazwyczaj wraz z informacją o poborze do wojska na Facebooku pojawia się groźny wirus. Jak z nim walczyć? Po prostu powstrzymajmy swoją ciekawość i nie klikajmy w komunikat o obowiązkowym poborze do wojska. Posty tej treści można też zgłaszać administracji serwisu. Dodatkowo warto powiadomić o nich "zainfekowanych" znajomych. Wojna z wirusem w sieci jest jedyną, która nam grozi!
JB/RW