Wyjątkowe przygody, abstrakcyjny humor, superbohaterowie. To właśnie kochamy w komiksie. Oryginalne, autorskie plansze komiksowe urastają do rangi unikatowych dzieł sztuki, a ich ceny są zawrotne. Rekord należy do projektu okładki XX księgi „Tytusa, Romka i A’Tomka”, która została sprzedana za 75 tysięcy złotych. Jednymi z najdroższych prac są również plansze autorstwa Bogusława Polcha. Wykonane z niesamowitą precyzją, reprezentują najwyższy poziom polskich plansz komiksowych. Polch znany jest najbardziej z serii o Wiedźminie, Kapitanie Żbiku i Bogach z kosmosu. Projekt okładki do tej ostatniej będzie można zobaczyć na kwietniowej wystawie. Okładka powstała w 1979 roku. Cała seria ukazała się w 12 językach, a jej łączny nakład sięgnął 5 milionów, przynosząc artyście rozgłos na arenie międzynarodowej. Wyjątkowe są również prace zmarłego w lutym Tadeusza Raczkiewicza, twórcy przygód kultowego Tajfuna, publikowane w latach 80. na łamach „Świata Młodych”. Na wystawie będzie można zobaczyć prace również takich klasyków komiksu jak Papcio Chmiel, Janusz Christa czy Szarlota Pawel.
Drugim po komiksie tematem kwietniowej wystawy jest ilustracja. Zaprezentowana zostanie m.in. okładka do książki „Przygody i wędrówki Misia Uszatka”, która wyszła spod ręki wybitnego ilustratora Zbigniewa Rychlickiego. Przygody misia z klapniętym uszkiem wychowały całe pokolenia młodych czytelników. Na oryginalnej okładce namalowanej akwarelą zachowały się stempel i adnotacje redakcyjne z przygotowania do druku. Obejrzeć będzie można również okładki do kultowego „Świerszczyka”, wydawanego od 1945 roku. Było to czasopismo na najwyższym poziomie artystycznym. Okładki i rysunki projektowali najważniejsi twórcy polskiej szkoły ilustracji m.in. Halina Zakrzewska-Zaleska czy Anna Gosławska-Lipińska.
Na wystawie pojawią się również prace takich wybitnych twórców jak Józef Wilkoń, Janina Konarska czy Kazimierz Mikulski. Zobaczyć będzie można również projekty pocztówek wybitnego ilustratora Bohdana Wróblewskiego, a także projekty do wycinanek i kolorowanek dla dzieci różnych autorów. Wystawę Komiks i Ilustracja oglądać można do 9 kwietnia. Wtedy też odbędzie się licytacja wszystkich prac.
Wystawa Komiks i Ilustracja - szczegóły
Wystawa Komiks i Ilustracja: 30 marca-9 kwietnia 2019, godz. 11-19 (poniedziałek-piątek) i godz. 11-16 (sobota), Dom Aukcyjny DESA Unicum, ul. Piękna 1A, Warszawa, wstęp wolny. Aukcja Komiks i Ilustracja: 9 kwietnia 2019, godz. 19.00, Dom Aukcyjny DESA Unicum, ul. Piękna 1A, Warszawa.