Spis treści
Koniec Facebooka i Instagrama w Polsce potwierdzony? Czy faktycznie koniec Facebooka 2022 nastąpi lada chwila? Blady strach padł na użytkowników popularnego serwisu społecznościowego, którzy nie wyobrażają sobie dnia bez sprawdzenia facebookowej tablicy. Pisaliśmy na początku lutego, że Facebook i Instagram usunięte to wizja, jaka może nas lada chwila spotkać. Powodem ma być RODO. O co dokładnie chodzi? Wyłącznie o zgodę Unii Europejskiej dotyczącą możliwości kontrolowania przesyłania danych o użytkownikach między krajami i kontynentami. Traktat Tarcza Prywatności związany z regulacją tej właśnie kwestii dawał właśnie tę możliwość udostępniania Amerykanom informacji o użytkownikach z Europy. W lipcu 2020 doszło jednak do jego unieważnienia przez Europejski Trybunał Sprawiedliwości. Do dziś nie udało się wypracować porozumienia w tej sprawie. Czy koniec Facebooka, Instagrama nastąpi szybciej niż nam się wydaje? Administratorzy wydali oficjalne oświadczenie.
Koniec Facebooka i Instagrama w Polsce - czy będzie?
Facebook i Instagram zniknąłby z Polski, ale również z innych państw należących do Unii Europejskiej. Samo biuro prasowe potwierdza komplikacje wywołane potrzebą uzgodnienia kwestii praw ochrony danych osobistych, ale jednocześnie w oficjalnym oświadczeniu zaprzecza plan wycofania swoich narzędzi ze Starego Kontynentu. Jak czytamy na oficjalnym blogu:
W prasie pojawiły się doniesienia, że „grozimy” opuszczeniem Europy z powodu niepewności co do mechanizmów przesyłania danych między UE a USA. To nie jest prawda. (...) W zeszłym tygodniu, podobnie jak w poprzednich czterech kwartałach finansowych, ujawniliśmy, że ciągła niepewność co do mechanizmów przekazywania danych między UE a USA stanowi zagrożenie dla naszej zdolności do obsługi europejskich konsumentów i prowadzenia naszej działalności w Europie.
- czytamy w oficjalnym komunikacie przekazanym przez biuro prasowe Meta. W tym samym oświadczeniu przekazano, że kompletnie nie ma chęci wycofania się ze Starego Kontynentu: - Absolutnie nie mamy ochoty wycofać się z Europy; oczywiście, że nie. Jednak prosta rzeczywistość jest taka, że Meta, podobnie jak wiele innych firm, organizacji i usług, polega na transferze danych między UE a USA w celu obsługi naszych globalnych usług. Nie jesteśmy sami. Co najmniej 70 innych firm z różnych branż, w tym dziesięć europejskich, również podniosło ryzyko związane z transferem danych w swoich zeznaniach zarobkowych.
Kiedy będzie ciepło 2022? Kiedy przyjdzie wiosna?
Dodano również, iż firmy, które prowadzą swoją działalność za pośrednictwem Facebooka czy Instagrama potrzebują jasnych, globalnych zasad transatlantyckich, dotyczących przepływu danych w długoterminowej perspektywie. Firma Marka Zuckerberga nie chce opuszczać Europy i ma nadzieje na dalszy postęp w negocjacjach dotyczących zastąpienia Tarczy Prywatności.