Prawo jazdy jest teraz szczególnie ważne. W momencie panującej pandemii koronawirusa niewiele osób wyobraża sobie, by iść na nogach do sklepu po najważniejsze produkty, apteki, czy chociażby do pracy. W tym trudnym czasie korzystanie z komunikacji miejskiej również nie jest zalecane. Wydaje się, że osoby, które nie posiadają własnego samochodu i uprawnień zdecydowały się na pracę w trybie zdalnym. Jak się okazuje rząd w poprawkach projektu Tarczy Antykryzysowej wprowadził duże i bardzo istotne zmiany dla wszystkich zmotoryzowanych. Ministerstwo Infrastruktury podało, że kierowcy zawodowi, podczas trwania pandemii koronawirusa, są zwolnieni z obowiązku przechodzenia okresowych badań lekarskich oraz psychologicznych. A co z osobami, którym kończy się ważność prawa jazdy?
Prawo jazdy - koniec ważności
Ważność prawa jazdy może się skończyć z różnych powodów. Najczęściej dzieje się tak ze względu na wadę serca, wzroku, czy inne choroby, które mogą utrudniać jazdę w trudnych warunkach. Co z osobami, które stracą uprawnienia w momencie pandemii koronawirusa? Obecnie większość prywatnych przychodni jest zamkniętych, a państwowe ośrodki zdrowia w pierwszej kolejności przyjmują pacjentów z dolegliwościami zagrażającymi życiu. W związku z tym wprowadzono bardzo ważną poprawkę.
Zobacz: Matura 2020 - uczniowie zapowiadają, że świadomie nie podejdą do egzaminów!
Jeżeli kierowcy skończyła się ważność prawa jazdy lub w najbliższym czasie tak się stanie, to może on złożyć wniosek o wydanie nowego dokumentu do urzędu miasta lub starostwa powiatowego. Jeśli natomiast wydanie nowego uprawnienia zależne jest od opinii lekarza i wymagane są badania lekarskie, to zaświadczenie uzyskane wcześniej nie traci ważności. Dotyczy to wyłącznie badań lekarskich lub psychologicznych, których termin ważności upływa po 7 marca 2020 r. Co najważniejsze prawo jazdy jest wtedy ważne nie dłużej jednak niż do upływu 60 dni od dnia odwołania stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii.
Państwowy serwis internetowy podaje również, że w czasie epidemii lub zagrożenia epidemicznego zawieszone jest wykonywanie badań okresowych, w szczególności badań lekarskich i psychologicznych. Nowe przepisy zostały wprowadzone za sprawą nowelizacji specustawy dotyczącej zapobieganiu COVID-19. Reasumując: po odwołaniu stanu zagrożenia epidemicznego, w przypadku gdy nie zostanie ogłoszony stan epidemii albo po odwołaniu stanu epidemii, pracodawca i pracownik są obowiązani niezwłocznie wykonać badania okresowe. Ustawa przewiduje na to czas nie dłuższym niż 60 dni od dnia odwołania danego stanu.