Komunia 2025 – ile pieniędzy włożyć do koperty? Tyle daje się w tym roku

i

Autor: Nowaja/Pixaby

Warto wiedzieć

Komunia 2025 - ile pieniędzy włożyć do koperty? Tyle daje się w tym roku

2025-04-29 13:19

Pierwsza Komunia Święta to wyjątkowe wydarzenie w życiu dziecka i jego rodziny. Obok duchowego wymiaru, Komunia ma również swój aspekt towarzyski i - nie ukrywajmy - finansowy. Wiele osób co roku zadaje sobie pytanie: ile wypada włożyć do koperty na Komunię. Jaka kwota będzie odpowiednia, biorąc pod uwagę aktualne trendy i realia ekonomiczne w 2025 roku?

Spis treści

  1. Ile dać na Pierwszą Komunię w 2025 roku?
  2. Komunia 2025 - gotówka czy prezent?

Maj to okres, kiedy w Polsce tradycyjnie odbywają się uroczystości I Komunii Świętej. Ten dzień to ważne wydarzenie w życiu dziecka i jego rodziny. Dla zaproszonych gości, poza radością z uczestnictwa w uroczystości, pojawia się odwieczne pytanie: ile włożyć do koperty? Kwot, jakie "wypada" włożyć do koperty, podobnie, jak ceny, rosną każdego roku. Ile zatem dać na Komunię w 2025 roku?

Ile dać na Pierwszą Komunię w 2025 roku?

Wielu uważa, iż kwota, jaką powinniśmy umieścić w kopercie, zależy od stopnia pokrewieństwa. I tak z największym wydatkiem powinni liczyć się oczywiście rodzice chrzestni, dziadkowie czy bliscy krewni, którzy zwykle dają więcej niż dalsza rodzina lub znajomi. Należy jednak pamiętać, że w różnych regionach kraju panują odmienne zwyczaje. Nie wszędzie głównym prezentem jest jedynie koperta, a od gości oczekuje się także upominku. 

ESKA_Tyle kosztuje komunia w restauracji Magdy Gessler. Ceny zawrotne!

W 2025 roku średnia kwota, jaką na prezent będą musieć przeznaczyć rodzice chrzestni, to od 1000 do nawet 2000 zł. Rodzice chrzestni często także oprócz pieniędzy dołączają dla dziecka bardziej osobisty podarunek, w postaci pamiątki czy inny prezent rzeczowy, jak np. zegarek, rower czy laptop. Dziadkowie do koperty w 2025 roku włożą między 300 a 800 złotych. Babcie i dziadkowie często także decydują się dodatkowo na wręczenie prezentu. Podobne kwoty zamierzają w tym roku na prezent przeznaczyć także ciocie i wujkowie. Na nieco mniejszy wydatek mogą zdecydować się znajomi czy sąsiedzi. Szacuje się, że w tym roku włożą do koperty kwoty w przedziale 200-400 złotych. W ostatnich latach przyjęcia komunijne coraz częściej organizowane są w lokalach. Dlatego przyjmuje się, iż kwota, którą włożymy do koperty, przynajmniej pokryła koszt "talerzyka".

Komunia 2025 - gotówka czy prezent?

Goście komunijni najczęściej decydują się na koperty z pieniędzmi - to rozwiązanie praktyczne, zwłaszcza że dzieci często same zbierają na konkretny cel, np. wymarzony sprzęt elektroniczny, rower czy hulajnogę. Jednak prezent może być miłym dodatkiem, szczególnie jeśli jest symboliczny (np. książka religijna, pamiątkowy medalik czy zegarek). Bez względu na to, ile włożysz do koperty, pamiętaj, że liczy się przede wszystkim obecność i życzliwość. Jeśli nie możesz sobie pozwolić na duży wydatek - spokojnie. Nikt rozsądny nie oczekuje od gości finansowego wyścigu. Ostatecznie, najważniejsze jest, aby nasz prezent był wyrazem serdeczności i radości z ważnego dnia w życiu dziecka.