Komunia 2020 wcześniej niż we wrześniu? Arcybiskup wydał zalecenie!

i

Autor: Adam Staskiewicz / East News Komunia 2020 wcześniej niż we wrześniu? Arcybiskup wydał zalecenie!

Komunia 2020 wcześniej niż we wrześniu? Arcybiskup wydał zalecenie!

2020-05-05 11:17

Pierwsza komunia święta nie odbędzie się zgodnie z planem, a wszystko przez pandemię koronawirusa. Początkowo mówiło się o tym, że najpewniej dzieci przyjmą po raz pierwszy Ciało Pańskie we wrześniu, jednak teraz jest to możliwe dużo wcześniej. Skąd takie informacje? Oświadczenie arcybiskupa jednej z archidiecezji odnośnie uroczystości pierwszokomunijnych podrzucamy na ESKA.pl.

Spis treści

  1. Komunia 2020 - DATA, TERMIN
  2. Komunia 2020 TERMIN - OŚWIADCZENIE
  3. Komunia Święta 2020 - spowiedź
  4. Komunia 2020 - jak wygląda przyjęcie Komunii?

Wczesna Komunia Święta 2020 to jedna z możliwości, przeprowadzenia uroczystości w bezpieczny sposób. Jeszcze kilka tygodni temu rodzice i katecheci zadawali sobie pytanie, czy Komunia Święta w ogóle się odbędzie. Wszystko za sprawą tego, że mapa koronawirusa w Polsce nie wygląda jeszcze na tyle optymistycznie. Początkowo mówiło się o dwóch wariantach. Pierwszy dotyczył tego, że komunia odwołana zostaje do czasu zniknięcia pandemii, a drugi odnosił się do organizacji komunii, w której weźmie ograniczona liczba rodzin. Decyzję, w specjalnym oświadczeniu dotyczącym organizacji uroczystości pierwszokomunijnych, ogłosił metropolita katowicki abp Wiktor Skworc. Zalecił on proboszczom swojej archidiecezji, by nie przekładali oni komunii świętej na późniejszy termin, ponieważ nie będzie to służyć dobru duchowemu dzieci. W skrócie - dekret dotyczy tego drugiego wariantu. Ostateczna decyzja powinna być jednak podejmowana przez rodziców w porozumieniu z księdzem proboszczem. 

Zobacz: Komunia święta w maseczce. O czym należy bezwzględnie pamiętać?

COŚ DOBREGO #016

Komunia 2020 - DATA, TERMIN

Nowa data Komunii Świętej 2020 ma być ustalana w porozumieniu rodziców z proboszczami. Niemalże pewne jest to, że dzieci nie przyjmą po raz pierwszy Ciała Pańskiego w maju, a wszystko dlatego, że stan pandemii oraz epidemii nie został odwołany. Niedawno pisaliśmy o tym, że rodzice po konsultacjach z duchownymi, zdecydowali się zorganizować uroczystość w niedzielę, 13 września.

Przeczytaj też: Komunia 2020 we wrześniu? Pierwsze daty już ustalone!

Księża podkreślają, że każdy przypadek należy rozpatrzyć indywidualnie, nie może decydować głosowanie lub wola większości. Gdyby rodzice zdecydowali się na I komunię świętą swojego dziecka w pierwotnym (zwykle majowym) terminie, należy uczynić to z zachowaniem najwyższych środków ostrożności, w małych grupach lub nawet pojedynczo, niekoniecznie w niedzielę.

Komunia 2020 TERMIN - OŚWIADCZENIE

Zarządzenie, a raczej zalecenie, które wydał metropolita katowicki pojawiło się w poniedziałek, 4 maja 2020. Wynika z niego, że proboszcze mają za zadanie zorganizować z rodzicami pierwszą komunię świętą w możliwie - najbliższym terminie. W wydanym dekrecie czytamy:

Ze względu na niemożliwość określenia czasu zakończenia pandemii, polecam proboszczom zorganizowanie w najbliższym czasie uroczystości wczesnej i pierwszej Komunii św. w ścisłej współpracy z rodzicami i katechetami dla pojedynczych lub kilku rodzin, tak by zachować obowiązujące zasady sanitarne. Odkładanie i planowanie uroczystości komunijnej dla części lub całej grupy dzieci na bliżej nieokreśloną przyszłość nie będzie służyło duchowemu dobru dzieci. Tym niemniej ostateczną decyzję niech podejmują w tej sprawie rodzice, zawsze w porozumieniu z proboszczem.

Chodzi również o to, by zorganizować komunię w charakterze indywidualnym: wyłącznie z udziałem rodziny i bez osób trzecich. Wszystko po to, by ograniczyć liczbę osób i zachować najwyższe standardy bezpieczeństwa sanitarnego.

Komunia Święta 2020 - spowiedź

Jak ma wyglądać spowiedź święta dla dzieci komunijnych? Może być ona przeprowadzana w przewietrzonym miejscu, poza konfesjonałem oraz z zachowaniem odpowiedniego dystansu. Zarówno dzieci, jak i spowiadający kapłan musi mieć zasłonięty nos oraz usta.

W obecnej sytuacji zagrożenia pandemią do biskupa diecezjalnego należy zatem wskazanie kapłanom i penitentom, że podczas indywidualnego sprawowania sakramentu pojednania należy zwracać szczególną uwagę na to, aby spowiedź odbywała się w przewietrzonym miejscu poza konfesjonałem, z zachowaniem odpowiedniego dystansu, przy użyciu masek ochronnych, zwracając absolutną uwagę na sakrament i niezbędną dyskrecję. Miejscem takiej spowiedzi, zamiast konfesjonału, może być salka parafialna bądź inne pomieszczenie. Należy przy tym zachować wskazane środki ostrożności i wzajemnego bezpieczeństwa.

Sonda
Komunia Święta - kiedy powinna się odbyć?

Komunia 2020 - jak wygląda przyjęcie Komunii?

Przyjmowanie przez dzieci po raz pierwszy Ciała Pańskiego, zgodnie z wytycznymi abp Skworca, może nastąpić w niedzielę podczas mszy, ale również w dni powszednie. Kapłan nie może odmówić udzielenia Eucharystii na rękę. Zadaniem rodziców jest wyjaśnienie swoim pociechom, dlaczego tak się dzieje i co należy zrobić z Ciałem Chrystusa. 

Pierwszej Komunii św. udzielamy podczas Mszy św. w niedzielę i dni powszednie; także podczas Mszy św. dodatkowych, na które tym samym wydaję zgodę. Rodziców i dzieci komunijne należy roztropnie pouczyć o formie przyjęcia Komunii św. na rękę i wyjaśnić racje.