Komar Tygrysi w Polsce 2019 - jak rozpoznać i jakie są objawy? Przenosi niebezpieczne choroby!

i

Autor: CDC / BSIP / EAST NEWS Komar Tygrysi w Polsce 2019 - jak rozpoznać i jakie są objawy? Przenosi niebezpieczne choroby!

Komar Tygrysi w Polsce - jak rozpoznać i jakie są objawy? Przenosi niebezpieczne choroby!

2019-07-12 9:29

Komar Tygrysi prosto z Azji przyleciał do Europy. Roznosi niebezpieczne dla życia ludzi, tropikalne choroby. Owad od kilku lat budzi postrach wśród mieszkańców Belgii, ale przede wszystkim Francji. Niewykluczone, że w niedalekiej przyszłości pojedyncze sztuki pojawią się w Niemczech, a nawet Polsce. Wiadomo, że inwazja i liczba niebezpiecznych komarów z roku na rok jest większa. Jak rozpoznać komara tygrysiego? Jakie są objawy ukąszenia? Przekonajcie się i sprawdźcie garść najpotrzebniejszych informacji - na ESKA.pl

Komar Tygrysi - jak rozpoznać, jakie są objawy i choroby? Co to jest Komar Tygrysi? Ukąszenie może być bardzo niebezpieczne dla zdrowia, a nawet życia ludzkiego! Owad ten od kilku lat sieje postrach w Europie Południowej. Przerażeni są mieszkańcy Francji, a tamtejsze służby postawione są w stan gotowości. Pochodzący z Azji, Komar Tygrysi lub też Aedes Albopictus, osiedlił się w Alpes-Martimes w 2004 roku. Od tamtego czasu jego rozwój jest zrównoważony. 

Zobacz: Azjatyckie biedronki w Polsce - inwazja, zwalczanie, jak się pozbyć?

Komar Tygrysi - jak rozpoznać, jak wygląda?

Jak wygląda azjatycki komar? Komar tygrysi jest mniejszy niż zwykłe komary. Co ciekawe, jest mniejszy niż moneta 1 cent euro. Co ważniejsze, patrząc z bliska, możemy zobaczyć jego czarny kolor z białymi paskami na nogach i na brzuchu. Stąd też wzięła się jego nazwa. 

Komar Tygrysi - co to jest?

Komar Tygrysi jest agresywnym i bardzo aktywnym w ciągu dnia, krwiopijcą. Najczęściej występuje rano i późnym popołudniem. Jego celem są ludzie, zwierzęta gospodarskie i dzikie, ale również płazy, gady i ptaki. Niebezpieczne są samice komara tygrysiego, które osiągają o ok. 20%  większe rozmiary niż samce. Różnią się jeszcze budową aparatu. Samce przystosowane są do tego, by pobierać pokarm z rośliny. Samica komara tygrysiego składa swoje jaja na powierzchni wody. W umiarkowanym klimacie jaja komara zimują. 

Przeczytaj też: Sposoby na UKĄSZENIA KOMARÓW. Jak sobie radzić z ugryzieniem komara?

Naturalny zasięg występowania Komara Tygrysiego obejmuje Azję Południowo-Wschodnią oraz wyspy Oceanu Indyjskiego i Spokojnego – od Madagaskaru po Japonię. Gatunek ten pojawił się na Starym Kontynencie przez człowieka. Wszystko przez rozprowadzanie z Azji do Europy zużytych opon samochodowych. W zagłębieniach opon zalegała woda, więc komary tygrysie miały idealne warunki do rozmnażania. Kolejnym powodem rozprzestrzenienia się niebezpiecznego owada były importowane rośliny tropikalne. 

Jak wynika z danych Europejskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób - komar azjatycki obecny jest we Francji, ale dotarł już do Włoch, Szwajcarii, Belgii, Niemiec i Holandii. W 2011 roku widziany był w Bułgarii. Poniższa mapka przedstawia występowanie owada (kolor fioletowy - nieobecny, pomarańczowy - zauważany, czerwony - występujący)

Komar Tygrysi - choroby, objawy

Jakie choroby przenosi komar azjatycki czy też komar tygrysi? Potwierdzono, że może być nośnikiem takich chorób, jak: chikungunya, denga, żółta febra, gorączka zachodniego Nilu czy zapalenie mózgu. Obszary, w których stwierdzono obecność insekta spryskiwane są permetryną, diflubenzuronem lub biopreparatami zawierającymi pałeczki bacillus thuringiensis. 

Co najważniejsze, do tej pory nie stwierdzono, że owad ma zdolność do aklimatyzacji. Komar tygrysi nie jest w stanie poradzić sobie z niskimi temperaturami zimą. 

Sonda
Czy widziałaś(eś) kiedyś komara tygrysiego?