Kiedy szczepienia na odrę? Coraz więcej osób zadaje ostatnio takie pytanie. Wszystko przez niepokojące informacje o stwierdzeniach zachorowań na tę groźną chorobę w Polsce. Odra to jedna z najbardziej zaraźliwych chorób zakaźnych. W skrajnych przypadkach może ona doprowadzić do śmierci! Warto się więc dowiedzieć czegośc więcej o szczepieniach.
Odra - kiedy szczepić?
Odra to choroba szczególnie groźna dla dzieci. Z tego powodu szczepienie przeciwko niej należy do grupy szczepień obowiązkowych. Szczepionka występuje w postaci połączonej przeciw odrze, śwince i różyczce (tzw. MMR). Dzieci są zaszczepiane dwa razy. Pierwsza dawka podawana jest w 13-14 miesiącu życia, a następna w wieku 10 lat. Jeśli nie zostało się zaszczepionym w dzieciństwie, trzeba przyjąć obowiązkową dawkę najpóźniej do 19 roku życia.
Odra - szczepienia u dorosłych
Skuteczność szczepienia po podaniu 2 dawek szczepionki wynosi 98% i utrzymuje się do końca życia. Szczepienie można powtarzać, ale trzeba skonsultować to z lekarzem.
Odra: przyczyny, objawy, leczenie, powikłania, szczepienie
Jeśli jednak nie mamy pewności, czy przeszliśmy szczepienia, powinniśmy sprawdzić poziom przeciwciał w organizmie. Takie badania wykonują laboratoria analityczne.
Warto pamiętać, że badania wykluczają związek szczepionki przeciw odrze z występowaniem autyzmu. Nie należy więc ulegać argumentom przeciwników szczepionek. Podanie obowiązkowej dawki może uratować życie!