Spis treści
Święta Bożego Narodzenia to czas, który obfituje w wiele tradycji. Jedną z nich i wspólną dla wszystkich zakątków świata, które ten dzień obchodzą, jest bez wątpienia wspólne spędzenie czasu w gronie najbliższych. Co znajduje się na stołach biesiadników?
Jaka Wigilia, taki cały rok. 10 rzeczy, których nie można robić w Wigilię
Polskie tradycje na Boże Narodzenie
Wspólną dla wszystkich regionów tradycją, jest przygotowanie 12 wigilijnych potraw. Mówi się, że potrawy wigilijne powinny być proste do wykonania i składać się w głównej mierze z plonów ziemi. Nie powinno zabraknąć grzybów, zbóż, maku, orzechów, kapusty i śliwek.
- Na Mazowszu, podstawowym daniem jest barszcz czerwony lub zupa grzybowa. Najczęstszym dodatkiem do barszczu są uszka lub paszteciki z kapustą i grzybami. W niektórych tradycyjnych domach, w dniu wigilii przygotowywana jest zupa rybna. Na stole nie brakuje również klusków z makiem i pierogów z kapustą i grzybami.
- Na Śląsku znajdziemy z kolei oryginalną zupę siemieniotkę, którą przygotowuje się z nasion konopi, a dodatkiem jest kasza gryczana lub grzanki. W tradycyjnych domach nie może zabraknąć również kapusty z grochem oraz dań na słodko takich jak: drożdżowa babka z bakaliami – babówka, makówki, moczków na cieście piernikowym i piwnym wywarze oraz jaglanki z suszonymi śliwkami. Na śląskich stołach króluje w czasie świąt kompot z suszonych owoców.
- Lubelszczyzna słynie z dania o nazwie kutia, czyli klusków ucieranych z makiem. Obok niej, na stole nie może zabraknąć śledzi z cebulą, karpia wędzonego lub w galarecie oraz kulebiaka – pieroga faszerowanego kapustą.
- Pomorze i Kaszuby to przede wszystkim ryby. To tutaj rodziny kosztują takich przysmaków jak wędzony węgorz, śledzie z ziemniakami, zupa śledziowa czy zupa brzadowa – która zrobiona jest głównie z suszonych owoców.
- Na Podlasiu ciekawymi daniami okazują się być: bigos z kiszonej kapusty, ryba po żydowsku – bardziej znana pod nazwą „po grecku”, zupa grzybowa i kompot z suszu.
- Charakterystycznym dla Podhala daniem są bryndzylki, czyli pierogi, które zrobione są wyłącznie z bryndzy i ziemniaków oraz farszu z wędzonym oscypkiem.
- W Małopolsce, na świątecznym stole musi znaleźć się żur z grzybami i gotowany groch z dodatkiem kapusty. Ciekawym daniem jest zupa migdałowa, która powstaje z połączenia ryżu, mleka, słodu, migdałów, skórki pomarańczy i korzennych przypraw.
- Zupa owocowa z suszonych śliwek i jabłek z dodatkiem pszennych kluseczek to flagowe, wigilijne danie w Wielkopolsce. Obok zupy znajdują się takie przysmaki jak: śledzie w śmietanie z ziemniakami, zupa konopna albo grochowa, smażony karp i kapusta z grzybami.
Przysmaki wigilijne z całego świata
Podobne zwyczaje co w Polsce, panują także w Czechach i Słowacji. 24 grudnia zachowuje się post, a wieczerzę zaczyna się od dzielenia opłatkiem.
- Czesi najchętniej wybierają zupę grzybową, a Słowacy kapuśniak.
- Na Litwie podaje się głównie produkty roślinne – grzyby, kasze, fasole i bakalie. Oprócz nich, znajdziemy na ich stole również śledzie.
- Podczas Ukraińskiej wieczerzy nie może zabraknąć gołąbków z kaszą gryczaną i gołąbków z ziemniakami. Tutaj, podobnie jak na Lubelszczyźnie, króluje również kutia. Ukraińska kutia różni się tym, że w niej ukrywa się migdał, który wróży dobro na nadchodzący rok.
- W Niemczech najczęściej spożywa się białą kiełbasę i sałatkę ziemniaczaną. W dniu Bożego Narodzenia, na stole dumnie spoczywa pieczona gęś lub inna wykwintna pieczeń.
- Węgierskie święta zaczynają się od czterotygodniowych przygotowań. Na stole znajduje się chłodnik z wiśni i szaloncukor, czyli pralinki nadziewane masą waniliową, orzechową, marcepanową lub galaretką.
- W Anglii spożywa się nadziewanego indyka oraz pudding, a w Irlandii w dniu Bożego Narodzenia wszystkie restauracje i puby są zamknięte. Podobnie jak w Anglii, tutaj również jada się indyka, szynki i pudding.
- Włosi skupiają się na słodkościach ciast i nugatu. W Hiszpanii znajdziemy mięso jagnięce, prosię, pieczonego indyka, ryby i owoce morza. Wszystko to, w zależności od regionu.
- W Portugalii i Francji kolacja wigilijna rozpoczyna się dopiero po pasterce. We Francji jada się głównie indyka i gęsi, a w Portugalii tradycyjnie podaje się dorsza.
- W Stanach Zjednoczonych znajdziemy na stole pieczonego indyka, zapiekankę z fasoli, pieczone warzywa i borówkowy lub żurawinowy sos. W Meksyku, do prawdziwych rarytasów należą solone dorsze, smażone ryby, nadziewane chili i tradycyjny poncz owocowy.
Na całym świecie ludzie zbierają się w jednym miejscu, żeby celebrować nie tylko święta, ale także obecność ich bliskich. Te dni stoją fundamentalnie pod znakiem rodziny i najbliższych. Święta to także drugoplanowy czas prezentów, na które w szczególności czekają dzieciaki.