Punkty do technikum to bardzo ważny temat, który interesuje wszystkich uczniów, którzy kończą lub ukończyli 8 klasę i planują wybrać się do szkoły ponadpodstawowej. Wbrew pozorom obliczanie punktów nie należy do skomplikowanych zadań. Aby tego dokonać wystarczą oceny z matematyki, polskiego i dwóch wybranych przedmiotów, a także wyniki z egzaminu ósmoklasisty oraz informacje o wolontariacie i innych dodatkowych aktywnościach (lub ich braku). Przypominamy, że rekrutacja do szkół średnich rozpoczęła się w poniedziałek 16 maja 2022. Warto dodać, że każda placówka ma również inne progi procentowe, z którymi można się zapoznać na stronach wybranego technikum lub liceum. Nawet jeżeli nie ma takiej informacji, to warto sprawdzić jak rekrutacja przebiegała w poprzednich latach.
ZOBACZ RÓWNIEŻ: Rekrutacja do liceum 2022 - punkty, terminy, etapy, zasady. Jak wygląda rekrutacja?
Rekrutacja do technikum 2022 - jak liczyć punkty?
W trakcie naboru do szkoły średniej przelicza się na punkty oceny z języka polskiego, matematyki i dwóch przedmiotów, które wskazane są jako punktowane do danej klasy w technikum.
- Ocena celująca - 18 punktów
- Ocena bardzo dobra - 17 punktów
- Ocena dobra - 14 punktów
- Ocena dostateczna - 8 punktów
- Ocena dopuszczająca - 2 punkty
Jeżeli chodzi o egzaminy, to za trzy testy można dostać łącznie 100 punktów. Liczbę punktów procentowych z języka polskiego i matematyki należy pomnożyć przez 0,35. Punkty za test z języka obcego nowożytnego mnoży się przez 0,3 (100% x 0,3 = 30 punktów).
Egzamin ósmoklasisty 2022 - czy można nie zdać?
Egzamin ósmoklasisty jest obowiązkowy i każdy uczeń musi do niego podejść. Nie ma jednak żadnego ustalonego progu procentowego, który należy osiągnąć podczas testów, by zdać egzamin. Wynik ma znaczenie na pomyślne przejście procesu rekrutacji do wymarzonej szkoły średniej.
Polecany artykuł: