Pierwszy dzień wiosny 2023 to przez wielu ogromnie wyczekiwany moment, w którym w końcu odradza się przyroda, dni stają cię coraz dłuższe, a temperatura coraz wyższa. Po kilku ponurych miesiącach w końcu można skorzystać z pierwszych, cieplejszych promieni słonecznych i pięknej pogody. Początek wiosny, to doskonały moment, by pożegnać zimę i ponurą aurę. Nie każdy jednak wie, że pierwszy dzień wiosny kalendarzowej i astronomicznej nie zawsze przypada w ten sam dzień. Data astronomicznej wiosy 2023 związana jest z ruchem recesyjnym Ziemi. Z kolei data początku wiosny kalendarzowej jest stała. Polską tradycją, związaną z pożegnaniem zimy i pierwszym dniem nowej pory roku, jest słynne topienie Marzanny. To słynna kukła ze słomy przypominająca wyglądem kobietę. Dla wielu zmiana pory roku z zimowej na wiosenną wiąże się jednak ze zdecydowanie inną tradycją. Chodzi oczywiście o dzień wagarowicza, podczas którego uczniowie robią sobie wolny dzień.
Wielki Post 2023 - kiedy się zaczyna? Ile trwa i na czym polega?
Wiosna 2023 - astronomiczna
Astronomiczna wiosna 2023 przypada w dniu równonocy wiosennej, czyli zrównania długości dnia i nocy. Od tego momentu dni staną się dłuższe, zaś noce krótsze, a słońce będzie mocniej ogrzewać półkulę północną. W 2023 roku pierwszy dzień astronomicznej wiosny przypadnie 20 marca (poniedziałek).
Zakończenie roku szkolnego 2022/23 - kiedy? Data ostatniego dnia szkoły
Wiosna 2023 - kalendarzowa
Wiosna kalendarzowa 2023, w przeciwieństwie do astronomicznej, ma stałą datę. Zgodnie z tradycją wypada ona 21 marca. Potrwa ona aż do 21 czerwca, kiedy to przywitamy kalendarzowe lato.