Uczniowie w ławce

i

Autor: TOMASZ RYTYCH/REPORTER

Język łaciński i kultura antyczna obowiązkowe od września! MEN wydało rozporządzenie

2020-07-18 10:01

To nie koniec zmian, jeśli chodzi o polskie szkolnictwo. Choć wakacje dopiero się rozpoczęły, a wyniki egzaminu ósmoklasisty nie są jeszcze znane, absolwenci szkół podstawowych zostali poinformowani o kolejnej zmianie, która czeka ich w roku szkolnym 2020/21. MEN wydało rozporządzenie o wprowadzeniu nowego obowiązkowego przedmiotu do podstawy programowej - języka łacińskiego i kultury antycznej. Więcej na ESKA.pl.

Język łaciński i kultura antyczna w podstawie programowej od września 2020 - taka informacja znalazła się w nowelizacji rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej w sprawie podstawy programowej dla liceów ogólnokształcących, techników oraz branżowych szkół II stopnia z dnia 16 lipca 2020 roku. Oznacza to, że przedmiot język łaciński i kultura antyczna będzie od tego roku realizowany w zakresie zarówno podstawowym, jak i rozszerzonym. Do tej pory języka łacińskiego i kultury antycznej uczyli się tylko ci uczniowie, którzy sami wybrali profil klasy, w której był on uwzględniony na rozszerzeniu.

Jak można przeczytać w ustawie, rolą przedmiotu język łaciński i kultura antyczna realizowanego w zakresie podstawowym jest wyposażenie uczniów szkół średnich w umiejętność czytania pod kierunkiem nauczyciela prostych tekstów łacińskich. Celem zajęć nie jest natomiast przekazywanie uczniom wiedzy deklaratywnej o języku i jego strukturze gramatycznej, ale kształcenie umiejętności oraz pokazanie oddziaływania języka łacińskiego wraz z kulturą grecko-rzymskiego antyku na języki i kulturę europejską wieków późniejszych. 

QUIZ. Słynne łacińskie sentencje. Czy wiesz, co konkretnie znaczą?

Pytanie 1 z 10
Błądzić jest rzeczą ludzką to po łacinie:

Język łaciński obowiązkowy

Przedmiot język łaciński i kultura antyczna realizowany będzie w szkołach średnich już od września 2020 roku. Nowelizacja podstawy programowa ma dać również nauczycielom szansę wykształcenia wśród ich uczniów przekonania z jednej strony o doniosłości, z drugiej - o atrakcyjności tych humanistycznych i ważnych dla naszej kultury zagadnień.

Warto wspomnieć o tym, że uczniowie wciąż czekają na wyniki rekrutacji do szkół średnich. Egzamin ósmoklasisty odbył się w tym roku w czerwcu, a nie w kwietniu, jak początkowo planowano. Powodem była pandemia koronawirusa. Rezultaty zostaną ogłoszone 31 lipca.

Ósmoklasiści skończyli egzaminacyjny maraton. Jakie mają plany?