czas na świecie

i

Autor: pexels.com

zmiana czasu

"Jet lag" podczas zmiany czasu? Jak się z nim uporać?

2024-03-29 12:27

Jak się okazuje, zjawisko "jet laga" nie towarzyszy tylko podróżom i drastycznym zmianom strefy czasowej. W pewnym sensie "jet lag" dotyka wiele osób, które źle znoszą zmianę czasu nawet w Polsce. Istnieją jednak sposoby, by uporać się z negatywnymi skutkami, jakie niesie ze sobą zmiana czasu na letni.

Spis treści

  1. Jak nie dać się zmianie czasu?
  2. Sposoby na zmianę czasu

Zmiana czasu z zimowego na letni przypada w 2024 roku w wyjątkowy dzień. Wiele osób uważa, że nie ma ona sensu i tylko utrudnia życie oraz "przestawianie" się na nowo. Jak sobie z tym poradzić?

Jak nie dać się zmianie czasu?

W 2024 roku przestawimy zegarki z Wielkiej Soboty na niedzielę, z godziny 2:00 na 3:00. Wiadomo też, że istnieją plany, dzięki którym pożegnamy się z dwukrotną zmianą czasu w ciągu roku. Wszystko ma nastąpić po 2026 roku. Do tego czasu czeka nas jednak kilka "zmian czasu", które uważane są za niezwykle uporczywe. Każdy człowiek posiada określony dobowy rytm. To właśnie dzięki niemu wydzielane są hormony w naszym organizmie. Przez zmianę czasu występuje zaburzenie tych czynności i przez to odczuwamy wzmożoną senność w ciągu dnia, a bezsenność w nocy. Wydawałoby się, że to tylko godzinna różnica, ale jej skutki są nieuniknione. Przez problemy ze snem wzrasta irytacja, rozdrażnienie i ogólna nerwowość, a nasz nastrój znajduje się w przysłowiowym dołku. Co ciekawe, problemy związane ze zmiana czasu odczuwają też wszyscy Ci, którzy przyjmują leki o stałych lub określonych porach. Zmiana czasu jest również niezwykle trudna dla tych, którzy starają się spożywać posiłki o określonych porach dnia. Jak podaje portal "Poradnik Zdrowie", istnieją badania, które wskazują na to, że wahania hormonów spowodowane zmianą czasu, mogą powodować zwiększone ryzyko chorób sercowo-naczyniowych, między innymi udar mózgu czy zawał serca. Swoisty "jet lag" odczuwamy zdecydowanie bardziej wiosną, gdy zmieniamy czas z zimowego na letni, a wszystko przez krótszy sen.

W tym roku zmiana czas z zimowego na letni wypadnie w nietypowym terminie! Kiedy przestawimy zegarki?

Sposoby na zmianę czasu

By nie dać się "zmianie czasu" i jej skutkom, warto przygotować się na nią trochę wcześniej. Zacząć się kłaść spać we wcześniejszych godzinach niż dotychczas, więcej odpoczywać i tym samym przygotować organizm na zmianę czasu, nie wprowadzając go w drastyczny stan. "Poradnik zdrowie" poleca, by po zmianie czasu udać się na krótki urlop i powoli wdrożyć się w nową rutynę i rytm dnia. Osoby, które przyjmują leki powinny skonsultować się z lekarzem i ustalić optymalną porę przyjmowania leków. Nie istnieje jednak antidotum na zmianę czasu, ale możemy mieć nadzieję, że po 2026 roku, wszyscy odetchniemy z ulgą.

Zmiana czasu 2024 - czy to OSTATNI RAZ? Ostatnia zmiana czasu MARZEC 2024 przesądzona?

Dzień Wiosny na wesoło - czy Polakom przeszkadza zmiana czasu? #EwelinaPyta