Wielu uczniów w Polsce narzeka na zmęczenie i znużenie, szczególnie po długich okresach nauki bez przerw. Czy zmiana organizacji roku szkolnego mogłaby poprawić ich komfort? Ministerstwo Edukacji Narodowej (MEN) zaczęło analizować ten temat, zastanawiając się, jak rozplanować dni wolne od nauki, by zachować balans między czasem wolnym, a edukacją.
Wiceminister edukacji, Paulina Piechna-Więckiewicz zauważa, że rodzice nieustanie zgłaszają propozycje zmiany organizacji roku szkolnego. Według nich, obecny system polegający na długich i intensywnych okresach nauki może powodować przemęczenie dzieci. W tym roku np. ferie zimowe w niektórych województwach zaczynają się już 20 stycznia, a dzieci wróciły do szkoły po przerwie świątecznej dopiero 7 stycznia. Oznacza to, że w styczniu uczniowie będą mieć tylko dziewięć dni nauki, a potem aż do Wielkanocy, która wypada 20 kwietnia, będą pracować bez przerwy.
Zobacz też: Wolne od szkoły w 2025 roku. Uczniów czeka niezła laba!
Wolne od szkoły jesienią
Wielu nauczycieli zauważa, że przerwy w nauce są nierównomiernie rozłożone, co wpływa na poziom zmęczenia uczniów. Pierwsza większa przerwa pojawia się dopiero po Bożym Narodzeniu, a uczniowie nie mają okazji odpocząć od września. Ministerstwo Edukacji Narodowej analizuje możliwość wprowadzenia jesiennej przerwy.
Na pewno nad organizacją roku szkolnego trzeba się zastanowić. Do MEN trafia w tej sprawie wiele postulatów, jest to jedna z sześciu–siedmiu najczęściej zgłaszanych przez rodziców spraw – przyznała w podcaście "Szkoła na nowo” wiceministra edukacji Paulina Piechna-Więckiewicz.
Inspiracją mogą być systemy edukacyjne w innych krajach, jak Wielka Brytania czy Niemcy, gdzie rok szkolny jest podzielony na trzy trymestry, a uczniowie mają regularne przerwy. Na Wyspach nauka zaczyna się w połowie sierpnia, a ferie odbywają się już w październiku, w lutym i w kwietniu. Podobnie u naszych zachodnich sąsiadów - ferie rozplanowane są na jesień, zimę i wiosnę, a wakacje są krótsze niż w Polsce. Taki układ sprzyja lepszemu rozłożeniu sił uczniów i daje im więcej czasu na odpoczynek.
Zobacz galerię: Horoskop na rok szkolny 2024/25. Uczniowie spod tych znaków muszą przyłożyć się do nauki