Jawność wynagrodzeń w Polsce 2026 - od kiedy obowiązuje Kontrowersyjne rozwiązanie!

i

Autor: canva Jawność wynagrodzeń w Polsce 2026 - od kiedy obowiązuje Kontrowersyjne rozwiązanie!

CO WIADOMO?

Jawność wynagrodzeń w Polsce 2026 - od kiedy obowiązuje? Kontrowersyjne rozwiązanie!

2025-01-27 13:19

Jawność wynagrodzeń w Polsce od długiego czasu wywołuje ogromne emocje. Tradycyjnie - jak ma to miejsce w przypadku kontrowersyjnych rozwiązań - społeczeństwo podzieliło się na trzy obozy. Na tych, którzy są za tym, by ujawniać wynagrodzenia w ofertach pracy, na tych, którzy są przeciwni oraz na tych, którzy nie mają zdania. Co wiadomo o projekcie, który trafił do Sejmu? Poznajcie szczegóły już teraz.

Spis treści

  1. Jawność wynagrodzeń w Polsce - od kiedy obowiązuje?

Jawność wynagrodzeń w Polsce - od kiedy obowiązuje? Pomysł, by skorzystać z takiego rozwiązania, które jest popularne poza granicami Polski, wywołuje ogromne emocje. Są zdania, że jawność wynagrodzeń w pracy zepsuje relacje między pracownikami. Będziemy mieć do czynienia z "wyścigiem szczurów" czy chociażby krytyką ze strony pracowników, którzy uważają, że zasługują, by zarabiać więcej niż ktoś inny. Co więcej, wprowadzenie takiego rozwiązania sprawi, że firmy w ogłoszeniach o pracę będą musiały ujawnić proponowane zarobki na dane stanowisko. Może to oznaczać trudności ze znalezieniem odpowiednich kandyatów. Z drugiej strony są opinie, że to bardzo dobre rozwiązanie, które sprawi, że będzie więcej sprawiedliwości i równouprawnienia w zakładach pracy. A oto we wszystkim chodzi!

Kalendarz dni wolnych od pracy 2025. Kiedy najbardziej opłaca się wziąć urlop?

2 FACEBOOK - WYWIAD ESKA - JULIA WIENIAWA - PIENIĄDZE

Jawność wynagrodzeń w Polsce - od kiedy obowiązuje?

Jawność wynagrodzeń w Unii Europejskiej wchodzi w życie w 2026 roku. Dyrektywa ma na celu wzmocnienie stosowania równości gratyfikacji dla kobiet i mężczyzn. Zapewne wiele razy odczuliście, że ktoś, kto dopiero przyszedł do pracy zarabia nieco mniej, tyle samo lub co gorsza więcej niż Wy po wielu latach rzetelnej pracy w tym miejscu. To właśnie o to chodzi w tej ustawie, by tak nie było.

W Polsce dopiero teraz zaczęły się dyskusje nad nowelizacją projektu w Kodeksie Pracy. Dotyczy on też tego, by pracodawcy ujawniając oferowane wynagrodzenie zaoszczędzili czas kandydatów oraz osób zajmujących się rekrutacją.

Wakacje za granicą 2025: oto 5 powodów, dlaczego warto zarezerwować je już teraz

Obowiązek uwzględnienia widełek płacowych w ogłoszeniach jest aktualnie gorącym tematem w Sejmie. Agnieszka Dziemianowicz-Bąk podczas debaty nad poselskim projektem w sprawie jawności wynagrodzeń, powiedziała:

Jawność płac to narzędzie w walce z dyskryminacją ze względu na płeć, żeby przeciwdziałać nierównościom, trzeba najpierw o nich wiedzieć. Chodzi tutaj tylko o stworzenie możliwości osadzenia własnego wynagrodzenia w firmowym kontekście

- podkreśliła szefowa MRPiPS. Poinformowała jednocześnie, że w resorcie trwają prace nad rządowym projektem ustawy w tym zakresie. Czy to dobry pomysł? Dajcie znać w naszej sondzie poniżej!

Sonda
Czy ujawnienie wysokości wynagrodzenia w ogłoszeniu o pracę to dobry pomysł?