Znany z kultowego filmu "Kiler", Janusz Rewiński, to kultowa postać dla kilku pokoleń Polaków. Znany z ciętego języka i ironii aktor przez lata brylował na scenie i pokazywał się w zaskakujących odsłonach. Aktor potrafił swoimi żartami rozbawić Polaków do łez. Sprawie, momentami wręcz bezlitośnie, wyśmiewał absurdy otaczającego nas świata włączając w to codzienność, politykę i show-biznes. Ogromną popularność zdobył w latach 90., kiedy to wcielił się w postać Siary w "Kilerze" oraz biznesmena Edwarda Nowaka w "Tygrysach Europy". W pewnym momencie zdecydował się jednak na to, by zaszyć się na swoim ranczu pod Warszawą i nieco zwolnić. Zaczął wówczas prowadzić życie samotnika.
Janusz Rewiński - choroba
Choroba Janusza Rewińskiego nie była czymś, o czym pisało się w mediach. Aktor nigdy nie należał do gwiazd, które opowiadają o swojej prywatności i starał trzymać się z daleka od ścianek i fotoreporterów. Wiadomo jednak, że przyczyną jego śmierci były problemy zdrowotne, z którymi zmagał się od pewnego czasu.
Janusz Rewiński - śmierć
Satyryk zmarł w sobotę 1 czerwca. Miał wówczas 74 lata. Smutną informację o śmierci znanego aktora przekazał jego syn, Jonasz Rewiński.
Pożegnanie, którego miało nie być. 1 czerwca Tata stoczył walkę ze swoim stanem zdrowia. Niestety tym razem nie dał rady - napisał na platformie X syn aktora, Jonasz Rewiński.
Janusz Rewiński - rodzina
Żona Janusza Rewińskiego to Iwona Biernacka, która również związana jest z aktorstwem. Owocem ich miłości jest Jonasz - dziennikarz i prezenter oraz Aleksander - śpiewak operowy.
Janusz Rewiński - kabaret
Aktor przez lata związany był ze sceną kabaretową. W trakcie studiów występował w krakowskiej "Piwnicy pod Baranami". Następnie związał się z legendarnym Kabaretem Tey, w którym występował w duecie z Bohdanem Smoleniem. Wiele osób kojarzyć może go również z występów w kabarecie Olgi Lipińskiej.
Janusz Rewiński - Siara
Ogromną sławę przyniosła Rewińskiemu rola Siary w kultowej produkcji "Kiler" w reżyserii Juliusza Machulskiego, która ukazała się na kinowych ekranach w 1997 roku. To właśnie wtedy jego kariera błyskawicznie nabrała tempa i zyskał ogromne uznanie krytyków. Pamiętacie słynne teksty z filmu, które wypowiedział?
- "I w piiiizdu wylądował, i cały nasz misterny plan też w pizdu..."
- Mają rozmach, skur****ny
- "Wąski, czy ja dobrze widzę? Przecież to jest Kiler. Sprawca mojego upodlenia, obiekt mojej zemsty."
- "-Buenos dias, seńor Siarra. -Buenos Aires!"
- "No tak, lunch bez gitary to jak Lipski bez Siary;)"
Janusz Rewiński - kariera
W 1972 r. został absolwentem Wydziału Aktorskiego Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. Ludwika Solskiego w Krakowie i wtedy już wiedział, że jego życie związane będzie ze sceną. Miłośnicy polskich klasyków z całą pewnością kojarzą aktora z jego występu w produkcji "Tygrysy Europy". Popularność przyszła do niego w latach 80. za sprawą produkcji takich jak. "Akademia Pana Kleksa", "Pierścień i róża" czy "Zmiennicy". W 2010 r. otrzymał srebrny medal "Zasłużony Kulturze Gloria Artis". Po fali sukcesów Janusz Rewiński postanowił usunąć się w cień.
Janusz Rewiński - polityka
Aktor próbował swoich sił również w polityce. Na początku lat 90. założył stowarzyszenie "Skauci piwni" na bazie którego założono Polską Partię Przyjaciół Piwa. W 1991 roku, z listy wspomnianego ugrupowania, został wybrany posłem na Sejm I kadencji. Jego partia wówczas nieco ponad 3 proc. głosów. To pozwoliło na wprowadzenie do Sejmu 16 posłów.