Jan Sebastian Bach GOOGLE DOODLE 21 marca

i

Autor: Ann Ronan Picture Library/Image State/East News Jan sebastian Bach

Jan Sebastian Bach GOOGLE DOODLE 21 marca - 6 zaskakujących faktów o kompozytorze

2019-03-21 14:16

21 marca to ważny dzień w historii muzyki. Tego dnia, 1685 roku, w miejscowości Eisenach na świat przyszedł Jan Sebastian Bach - jeden z najwybitniejszych artystów w dziejach muzyki. W 2019 firma Google postanowiła uczcić jego urodziny za pomocą wyjątkowych Doodle. Na ESKA.pl poznacie zaś kilka najbardziej zaskakujących faktów z życia genialnego niemieckiego kompozytora i muzyka.

Jan Sebastian Bach - Google Doodle 21 marca zamieniły się w wyjątkowe upamiętnienie rocznicy urodzin genialnego niemieckiego muzyka. Każdy, kto tego dnia włączył wyszukiwarkę, mógł zagrać w wyjątkową mini grę, w której mógł się zmierzyć z największymi kompozycjami Bacha. A takich miał wiele! Johann Sebastian Bach, urodzony 21 marca 1685 roku w Eisenach, jest uważany za jedną z najwybitniejszych postaci w historii muzyki. Swoją muzyką zachwycał, a życiem - zaskakiwał! W naszym artykule poznacie sześć zadziwiających faktów dotyczących Jana Sebastiana Bacha.

ZOBACZ KONIECZNIE: Jan Sebastian Bach w Google Doodle 21.03.2019 - jak grać? INSTRUKCJA

Jaki sport powinieneś zacząć uprawiać wiosną?

Pytanie 1 z 7
W wolnym czasie lubisz...

Jan Sebastian Bach - dwie daty urodzin

Za datę urodzin Jana Sebastiana Bacha oficjalnie przyjmuje się 21 marca 1685 roku. Okazuje się jednak, że można też świętować jego urodziny 31 marca. Wszystko przez tak zwane "daty nowego i starego porządku". Taką nazwą określa się problem z dziedziny rachuby czasu związany z przechodzeniem poszczególnych krajów z kalendarza juliańskiego (starego porządku) na gregoriański (nowego porządku). Protestancka część Niemiec przeszła na nowy porządek w 1700. Przez to zmieniły się daty urodzin wielu osób. W tym Bacha.

Jan Sebastian Bach - ojciec wielu dzieci

Jan Sebastian Bach miał 20 dzieci! Rodziły się w czasie trzech kolejnych małżeństw kompozytora. Jedynie połowa potomstwa Bacha dożyła wieku dorosłego. Spośród tej dziesiątki, część również zajęła się muzyką. Znane są utwory i działalność synów: Wilhelma Friedemanna, Johanna Gottfrieda Bernharda, Johanna Christopha Friedricha, Johanna Christiana i Carla Philippa Emanuela. Muzykowaniem zajmowały się także córki.

Jan Sebastian Bach chciał, by wyrzucić jego dzieła!

Przez ostatnie 1,5 roku życia Jan Sebastian Bach był niewidomy. Nie mógł się przez to zajmować muzyką i wpadł w rozgoryczenie. Kompozytor rozkazał żonie, aby wyrzuciła wszystkie jego rękopisy i nuty. Kobieta na szczęście nie posłuchała.

Jan Sebastian Bach - jak wyglądał kompozytor?

Zachowało się wiele portretów Johanna Sebastiana Bacha. Najsłynniejszym jest obraz olejny Eliasa Gottloba Haussmanna. Naukowcom to jednak nie wystarczyło. W 2008 roku grupa szkockich badaczy dokonała cyfrowej rekonstrukcji twarzy kompozytora. Zobaczcie, jak wyglądał.

Jan Sebastian Bach w kosmosie

Bach jest ceniony przez wszystkich ludzi. Dlaczego więc jego dzieł nie mieliby poznać obcy? W 1977 roku trzy utwory Bacha nagrano na pozłacanym dysku Voyager Golden Record i umieszczonym na dwóch sondach programu Voyager wystrzelonych w przestrzeń kosmiczną. Może właśnie w tej chwili są słuchane przez przedstawicieli pozaziemskiej cywilizacji! :)

Jan Sebastian Bach jako... nuty

Nazwisko Bach składa się z czterech liter, którymi można oznaczać także dźwięki. Zagrane kolejno tworzą frazę, która czasami pojawia się w kompozycjach Niemca.