Kiedy w powietrzu unosi się słodki zapach kwitnącego bzu, a jego krzewy pokrywają się drobnymi, fioletowymi, różowymi i białymi kwiatami, wiadomo już, że wiosna zagościła u nas na dobre. Bez znany też w świecie botaniki jako lilak pospolity to roślina, która kwitnie właśnie od połowy kwietnia do czerwca, a największego zatrzęsienia pachnących kwiatów możemy spodziewać się na początku maja. Właśnie w tym czasie gałęzie bzu uginają się pod ciężarem bujnego kwiecia o upajającej woni.
Lilak jest rośliną dekoracyjną, a jego kwiaty zachęcają, by tworzyć z nich bogate, różnokolorowe bukiety. Wiele osób zastanawia się, jak długo taka pachnąca ozdoba przetrwa w wazonie. Zapewniamy, że bardzo długo - pod warunkiem, że będziemy troskliwie pielęgnować kwiaty bzu. Przeczytaj, jak przedłużyć ich świeżość.
Sposób zrywania bzu ma znaczenie
Tak naprawdę o kondycji i żywotności naszych kwiatów decyduje już moment zerwania lub ścięcia gałązek. Choć może to zabrzmieć dziwnie, bzu nie należy zrywać w ciągu dnia. Najlepiej robić to wczesnym porankiem, kiedy z liści i kwiatów odparuje rosa albo też wieczorem. Bez zerwany w dzień będzie stał krócej i szybko zacznie wyglądać nieświeżo.
Kwiatów nie powinno się zrywać chaotycznie, bez pomocy narzędzia. Szarpanie gałązek nie służy zdrowiu i żywotności kwiatów. Znacznie lepszym sposobem jest ścinanie ich za pomocą sekatora lub ogrodowych nożyczek.
Jak sprawić, by bez stał w wazonie dłużej?
Bez należy do trwałych roślin, które mogą stać dość długo i przez wiele dni cieszyć pięknym wyglądem i aromatem. Istnieje jednak kilka prostych trików, dzięki którym przedłużysz jeszcze trwałość kwiatów. Pierwszym krokiem jest sparzenie końcówek łodyg. Tę czynność warto wykonać zaraz po ścięciu, jeszcze zanim włożysz bez do wazonu. Hartowanie gorącą wodą powinno trwać 20 - 30 sekund. Możesz też wsypać do wazonu z wodą odżywcze preparaty, które odżywią rośliny i przedłużą ich świeżość.
Bez potrzebuje codziennej wymiany wody. Przed ponownym włożeniem kwiatów do wazonu, dokładnie opłucz ich śliskie łodygi. Warto też usunąć dolne liście, które pod wpływem zanurzenia ulegają gniciu, a przez to skracają żywot bzu.