Jak napisać przemówienie? Taką wiedzę powinni posiadać wszyscy uczniowie ósmych klas szkół podstawowych, którzy we wtorek 16 czerwca przystąpili do rozwiązania arkusza z języka polskiego. Wyniki z egzaminu ósmoklasisty w głównej mierze decydują o przyjęciu absolwentów do wymarzonych szkół średnich. Ku zaskoczeniu wszystkich zdających, w tegorocznym arkuszu zabrakło zadania dotyczącego napisania rozprawki. Przygotowujący zadania egzaminacyjne pracownicy Centralnej Komisji Egzaminacyjnej zdecydowali się na sprawdzenie tego, jak ósmoklasiści radzą sobie z napisaniem skutecznego przemówienia.
Sądząc po reakcjach uczniów na Twitterze, nikt nie spodziewał się tej formy wypowiedzi na egzaminie ósmoklasiści. Zdający byli przygotowywani głównie pod kątem pisania dobrze uargumentowanych rozprawek. I choć wydawać by się mogło, że jest inaczej, to przemówienie i rozprawka mają ze sobą wiele wspólnego. Cel to przekazać swoje racje słuchaczom bądź czytelnikom. Temat przemówienia dotyczył książek, a mianowicie tego, czy dają one mądrość.
Napisz przemówienie skierowane do koleżanek i kolegów, w którym przekonasz słuchaczy, że książki mogą być źródłem mądrości. W wypracowaniu odwołaj się do wybranej lektury obowiązkowej oraz innego utworu literackiego i wykaż, że ich przeczytanie może uczynić czytelnika mądrzejszym.
Jak napisać przemówienie?
Przemówienie to jedna z najczęściej stosowanych form wypowiedzi, dlatego ważne jest, by absolwenci szkół podstawowych mieli ją opanowaną do perfekcji. Tak jak pozostałe formy wypowiedzi pisemnych, posiada szereg cech charakterystycznych, odróżniających go od pozostałych.
Przystępujący do napisania przemówienia uczeń powinien zastanowić się, do kogo kierowana jest jego wypowiedź. Odbiorcy będą wyznacznikiem formy przemówienia.
Każde przemówienie powinno zawierać apostrofę - zwrot do adresata. By wzbogacić przemówienie, należy posługiwać się środkami stylistycznymi, takimi jak metafory czy pytania retoryczne. To znacznie ułatwia odbiór. Celem przemówienie jest przecież zdobycie przychylności, zainteresowanie tematem oraz przedstawienie problemu. Istotne są trafne argumenty. Aby przemówienie odniosło zamierzony skutek, należy zadbać o porządek i kompozycję wypowiedzi. Co to znaczy? Kluczowe jest dostosowanie formy wypowiedzi do okoliczności oraz uszeregowanie argumentów, by uniknąć zbędnego chaosu. Co ułatwia osiągnięcie celu? Na pewno posługiwanie się prostym i zrozumiałem językiem oraz mówienie w pierwszej osobie - liczby pojedynczej bądź mnogiej.