Obrona online: studenci podejdą do egzaminu w swoich domach? Te słowa na to wskazują!

i

Autor: pixabay.com

Jak liczyć punkty na studia w 2022 roku? To muszą wiedzieć przyszli studenci!

2022-03-17 16:00

Matura to najważniejszy egzamin w życiu młodych osób. Dzięki wynikom z testów, mają okazję dostać się na wymarzone kierunki studiów, a później oczywiście mogą starać się o wymarzone miejsca pracy. Jak liczyć punkty na studia w 2022 roku? Co jest ważne? Z tymi informacjami musi zapoznać się każdy przyszły maturzysta.

Rekrutacja na studia na rok akademicki 2022/2023 budzi wiele sensacji wśród przyszłych studentów. Jest to dla nich nowa sytuacja, z którą będą musieli się mierzyć od października - wtedy gdy zaczynają się wykłady i ćwiczenia na uczelni. Zanim jednak do tego dojdzie, przyszli studenci muszą podejść do matury, która w 2022 roku odbywa się od 4 do 23 maja. W tym okresie absolwenci szkół średnich otworzą swoje arkusze nie tylko z przedmiotów podstawowych obowiązkowych - język polski, matematyka, język obcy nowożytny, ale także z przedmiotów dodatkowych, które wpisali do deklaracji. Matura jest najważniejszym egzaminem w życiu młodych osób, ponieważ decyduje o ich przyszłości. Punkty zdobyte z testów są uwzględniane w rekrutacjach na uczelnie wyższe, jednak to nie koniec. Co jeszcze liczy się na studia? Jak liczyć punkty? O tym jak wygląda rekrutacja na studia warto wiedzieć!

Teledyski kręcone w szkole! Pamiętasz je wszystkie?

Obliczanie punktów na studia - co się liczy? Co jest ważne?

Punkty na studia to kryterium, na podstawie którego każda uczelnia przygotowuje obiektywną listę osób, ubiegających się o miejsce na danym kierunku. Im więcej punktów ma kandydat, tym oczywiście większa szansa, że dostanie się na dane miejsce. Jak liczy się punkty na studia i co jest najważniejsze? Oczywiście najważniejsza jest matura i punkty z niej zdobyte. Następnie te punkty wylicza nam system, a wynik decyduje o zajętym miejscu na liście chętnych na dany kierunek. Oprócz systemu wagowego ważny jest także poziom zdawanego egzaminu, który należy pomnożyć przez daną liczbę, np. na niektórych uczelniach 0,60 - poziom podstawowy, 1 - poziom rozszerzony. Więcej punktów na studia to także zdobycie tytułu laureata lub finalisty olimpiady stopnia centralnego. 

ZOBACZ TAKŻE: Rekrutacja na studia 2022/23. Kiedy składa się dokumenty i ile trzeba mieć punktów?

Sonda
Na jaki kierunek studiów się wybierasz?