Jak często wymieniać szczoteczkę do zębów?
Eksperci marki Oclean – producenta innowacyjnych urządzeń do higieny jamy ustnej rekomendują wymianę końcówki w szczoteczce sonicznej co 3 miesiące, po każdej chorobie w jamie ustnej i zawsze, gdy tylko włókna szczoteczki zmienią swój pierwotny kształt tak jak wymianę szczoteczki manualnej co 3 miesiące. Końcówka szczoteczki składa się z setek włókien, które tworzą głowicę. Nie wszystkie włókna są tej samej długości, ustawione pod tym samym kątem i o tym samym kolorze. Choć są to bardzo wytrzymałe konstrukcje, to jednak w końcu przychodzi ten czas, gdy włókna tracą swoje właściwości i trzeba je wymienić, mimo że jeszcze nie są widoczne objawy zużycia.
Szminka na policzki, powieki i usta. Nowy trend w makijażu skradł serca wizażystek
W 2013 roku, przeprowadzono badanie, z którego jasno wynika, że już po 40 dniach korzystania ze szczoteczki do zębów, jej włókna pęcznieją, co zmniejsza skuteczność. Badanie wykazało również, że u osób, które po takim okresie użytkowania końcówki szczoteczki nie wymieniły jej na nową, nagromadziło się więcej płytki nazębnej. Wcześniej również przeprowadzono przynajmniej dwa badania nad zużytymi główkami i one także wykazały, że starsze szczoteczki do zębów są dużo mniej skuteczne, jeśli chodzi o eliminację płytki nazębnej. Zaś ta jest przyczyną chorób dziąseł i próchnicy.
Jak dbać o szczoteczkę do zębów?
Jak mówi Sylwia K.Drobik - KOL & Medical Director Oclean: - Po umyciu zębów włókna szczoteczki czy to manualnej czy elektrycznej obowiązkowo muszą być dokładnie oczyszczone ale nie tylko. Równie ważne jest to, aby zostały osuszone. Jednak – kto o tym pamięta? Mało kto, dlatego często włókna pozostają wilgotne. Wilgoć zaś w połączeniu z wysokimi temperaturami, jakie panują zazwyczaj w mieszkaniu, stanowi doskonałe warunki do szybkiego namnażania się niebezpiecznych bakterii, wirusów i grzybów, które następnie trafiają do naszej jamy ustnej podczas każdego szczotkowania. Dowiedziono w badaniach, że jeśli szczoteczki do zębów przechowujemy w łazienkach, w których także jest WC, a spuszczając wodę nie zamkniemy deski klozetowej, to wszelkie bakterie kałowe mogą łatwo przedostać się na nasze szczoteczki. Ponadto przechowywanie szczoteczek w wilgotnych kubeczkach, gdzie włókna szczoteczek dotykają się z innymi szczoteczkami domowników jest również ryzykiem przenoszenia się patogenów oraz wzajemnego nadkażania.
Źródło: Oclean