Izabela Trojanowska skończyła 70 lat. Tak wyglądały początki jej kariery

i

Autor: AKPA

Gwiazdy

Izabela Trojanowska skończyła 70 lat. Tak wyglądały początki jej kariery

2025-04-23 13:07

Zadebiutowała w latach 70. i zrobiła karierę nie tylko muzyczną jako wokalistka rockowa, ale i chociażby aktorską. Izabela Trojanowska właśnie skończyła 70 lat i wciąż zachwyca polską publiczność swoim pozytywnym nastawieniem do świata. Przypomnijmy, jak zaczęła się droga piosenkarki i aktorki do sławy.

22 kwietnia Izabela Trojanowska skończyła 70 lat. Przyszła na świat w 1955 roku w Olsztynie i wychowała się w rodzinie o muzycznych tradycjach. W wieku 10 lat dołączyła do chóru katedralnego, a potem śpiewała w zespołach młodzieżowych. Prawdziwy przełom nastąpił w 1980 roku.

Tomasz Ciachorowski zabrał psa do zamku. Czworonóg na dużo sobie pozwalał! Eleganckie meble "płakały"

Izabela Trojanowska skończyła 70 lat

Świętująca urodziny piosenkarka opublikowała w swoich mediach społecznościowych zdjęcie z bukietem kwiatów. Podziękowała za nadsyłane życzenia, a także podkreśliła, że cały czas ma pozytywne nastawienie do życia i chęci do działania. W komentarzach nie brakuje ciepłych słów wobec serialowej Moniki, którą Trojanowska gra w "Klanie" od samej premiery w 1997 roku.

"No i stało się! Kolejna dekada za mną! Kiedyś śpiewałam, że „liczy się tylko czas”, ale dziś wiem, że bardziej liczy się nastawienie do życia, a to wciąż mam pozytywne! A Wy kochani sprawiacie, że wciąż jeszcze mi się chce działać, bo czuję, że mam dla kogo! Dziękuję, za wszystkie kwiaty i życzenia, które spływają do mnie od północy. Jesteście wspaniali!" - napisała.

Początki wieloletniej kariery

W 1971 roku młoda Izabela, wówczas pod panieńskim nazwiskiem - Schütz, otrzymała nagrodę na Festiwalu Pieśni Sakralnej Sacrosong. Wręczył ją osobiście kardynał Karol Wojtyła, który siedem lat później został papieżem Janem Pawłem II. Udało jej się także zostać laureatką Festiwalu Piosenki Radzieckiej w Zielonej Górze, co zwolniło ją z kwalifikacji do Krajowego Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu.

Podczas koncertu "Debiuty" wykonała utwór „O czym marzą zakochani” i również otrzymała nagrodę, jednak spotkała się z krytyką ekspertów i postanowiła zawiesić karierę. Przez udział w programach telewizyjnych została wyrzucona ze szkoły średniej. W Opolu poznała się z Andrzejem Wajdą, który zaprosił ją na casting do "Wesela". Choć nie otrzymała roli, postanowiła podjąć naukę w studium przy Teatrze Muzycznym w Gdyni.

Zobacz też: Quiz: największe skandale obyczajowe PRL. Czy je pamiętasz?

Izabela Trojanowska - wielkie przeboje czasów PRL

Pod koniec dekady piosenkarka wzięła ślub z matematykiem Markiem Trojanowskim, przeprowadziła się do Warszawy i wznowiła karierę muzyczną. Nawiązała współpracę z Romualdem Lipką, Andrzejem Mogielnickim i zespołem Budka Suflera, a numer „Tyle samo prawd ile kłamstw” stał się w 1980 roku ogólnopolskim przebojem.

Piosenka wybrzmiała w Opolu wraz z hitem „Wszystko czego dziś chcę”. Izabela Trojanowska została Miss Obiektywu, młode kobiety chętnie odwzorowywały jej charakterystyczną, krótką fryzurę, a singiel zawierający obie znane piosenki pokrył się złotem. Potem piosenkarka reprezentowała swoją wytwórnię podczas konkursu płytowego na Interwizji 1980 w Sopocie.

Kolejnym wielkim przebojem była "Pieśń o cegle", a w 1981 roku ukazał się debiutancki krążek gwiazdy. Po wybuchu stanu wojennego Trojanowska koncertowała w Holandii. Ze względu na związki z "Solidarnością" władze bojkotowały jej twórczość i nie przedłużyły jej paszportu. Piosenkarka została na Zachodzie i wystąpiła w kilku krajach. Do Polski wróciła dopiero po 1989 roku.