kleszcz

i

Autor: Piotr Kamionka/REPORTER

Inwazja kleszczy w Polsce 2019 - gdzie i kiedy najgorzej? Jak się uchronić?

2019-03-20 16:34

Kleszcze to zmora wszystkich wielbicieli spędzania czasu wolnego na łonie natury. Te małe pajęczaki, mogą być powodem boreliozy lub kleszczowego zapalenia opon mózgowych. Niestety naukowcy nie mają dla nas dobrej informacji - w tym roku może nas czekać inwazja kleszczy. W jaki sposób udało im się to ustalić? Sprawdźcie już teraz na ESKA.pl

Inwazja kleszczy w Polsce. Wzmożoną aktywność kleszczy obserwuje się przede wszystkim w okresie wiosenno-letnim oraz jesiennym. Zdarza się jednak, że przez wysoką temperaturę powietrza, okres ten może się znacznie wydłużyć. Wówczas kleszcze mogą atakować już od początku marca nawet do końca listopada. Jak informują naukowcy - w tym roku czeka nas inwazja kleszczy. Dlaczego?

Przeczytaj także: Pogoda na Wielkanoc 2019 - czy będzie ciepło?

Zobacz: Quiz: w jakim państwie powinieneś spędzić wakacje?

PRAWDY I MITY O KLESZCZACH

Pytanie 1 z 8
Czy to prawda, że kleszcze są aktywne tylko latem?
Zdjęcie

Inwazja kleszczy w Polsce

Jak poinformował portal twojapogoda.pl, naukowcy z Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu wiedzą już, jak sprawdzić, kiedy kleszcze będą szczególnie aktywne. Ich badania wykazały, że im więcej w lesie żołędzi, tym więcej jest też myszy. Większa liczba myszy oznacza natomiast większą ilość kleszczy, ponieważ to właśnie te gryzonie są nosicielami krętka boreliozy, który jest przekazywany kleszczom.

Kleszcze - jak się przed nimi chronić?

W Polsce występuje kilkanaście odmian tych pasożytów. Najbardziej 'popularnym' gatunkiem jest jednak Kleszcz pastwiskowy, który występuje przede wszystkim w lasach, na roślinach leśnych, paprociach oraz na polanach. Osiąga do 4 mm wielkości. Jak chronić się przed tymi stworzeniami? Najprostszym działaniem jest odpowiedni ubiór. Kiedy wybieramy się do lasu, powinniśmy zaopatrzyć się w nakrycie głowy, koszulkę z długim rękawem - najlepiej zakończonym ściągaczem, pełne buty i długie spodnie. W upalne dni, ciężko jednak wytrzymać w tak szczelnym kombinezonie. Jeśli nie zdecydujemy się na taki ubiór, warto po powrocie do domu starannie obejrzeć całe ciało. Warto zwrócić uwagę na miejsca dobrze ukrwione - jak np. szyja i pachy. Dodatkowo można się zabezpieczyć środkami odstraszającymi kleszcze.