Internet mobilny w Polsce przestanie działać? Dla wielu mieszkańców naszego kraju to coś nie do pomyślenia! Z sieci mobilnej korzystamy niemal non stop. I nie chodzi tylko o przebywanie w mediach społecznościowych. Szybki internet w smartfonach pozwala nam na sprawne dzielenie się informacjami w pracy i szkole, czy korzystanie z wielu usług sklepów i administracji publicznej. Z ostatnich badań Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji oraz izby Łączności wynika jednak, że może się spełnić czarny scenariusz.
Przeczytaj też: Czarny Messenger - jak włączyć ciemny motyw w aplikacji?
Przepustowość sieci mobilnej w Polsce spada!
Izba Łączności oraz Polska Izba Informatyki i Telekomunikacji przygotowały niedawno raport dotyczący natężenia pola elektromagnetycznego, od którego zależy przepustowość internetu. Z dokumentu wynika, że limit natężenia w Polsce jest sto razy mniejszy niż w krajach zachodnich. Tymczasem liczba użytkowników wzrasta i niedługo obowiązujący limit przestanie wystarczać.
Specjaliści z PIIT twierdzą, że jeszcze w 2019 może zostać przekroczony limit przepustowości na terenach wiejskich. Reszta Polski przekroczy go w ciągu 2-3 lat. Co to oznacza? Na początku internet mobilny bardzo zwolni (koniec chociażby oglądania streamów na żywo), a później korzystanie z usługi stanie się niemożliwe.
Polecany artykuł:
Rozwiązaniem sieć 5G, ale...
Jedynym wyjściem z tej sytuacji jest wprowadzenie na terenie Polski internetu w technologii 5G. Niestety obecnie obowiązujące w kraju przepisy nie zezwalają na włączenie tej usługi. Muszą one być zgodne między innymi z zaleceniami Światowej Organizacjo Zdrowia (5G wymaga większej ilości masztów nadawczych, które emitują wpływające na zdrowie fale elektromagnetyczne). Ministerstwo cyfryzacji pracuje nad odpowiednim dostosowaniem prawa w Polsce. Czasu jest jednak niewiele. Czy politycy zdążą z wprowadzeniem ustaw, zanim internet w naszych telefonach stanie się bezużyteczny?
Wszyscy Polacy ubiegający się o wyrobienie nowego dokumentu tożsamości dostaną tak zwany e-dowód osobisty. Wygląda podobnie jak używane dotychczas plastikowe dowody, ale jest to unowocześniona wersja wzbogacona o specjalny czip pozwalający na korzystanie z dodatkowych usług. Warto wiedzieć, gdzie i kiedy składać wniosek o e-dowód osobisty.