Ile to jest 9-3÷1/3+1? Mózg gotuje się od samego patrzenia na to równanie matematyczne!

i

Autor: CANVA Ile to jest 9-3÷1/3+1? Mózg gotuje się od samego patrzenia na to równanie matematyczne!

ŁAMIGŁÓWKA

Ile to jest 9-3÷1/3+1? Mózg gotuje się od samego patrzenia na to równanie matematyczne!

2024-11-21 8:15

Internauci z całego świata stanęli przed ogromnie trudnym zadaniem. Ktoś postawił przed nimi wyzwanie podania wyniku równania 9-3:1/3+1. To tego typu zagadka matematyczna, która powoduje u niektórych zwątpienie, czy faktycznie byli na tej lekcji w szkole, gdy tego typu zadania były rozwiązywane. Nic dziwnego, że od samego patrzenia mózg się gotuje!

Zadanie polegające na obliczeniu skomplikowanego równania matematycznego 9-3:1/3+1 wywołało ogromne poruszenie w mediach społecznościowych. Post zawierający tą matematyczną łamigłówkę w kilka dni wygenerował ogromne zasięgi i sprawił, że w jednym miejscu zebrało się kilka tysięcy ekspertów. Każdy z komentujących uważał się za najlepszego matematyka na świecie przekonując, że to jego rozwiązanie jest prawidłowe. Są też tacy, którzy nawet nie zabierają się za policzenie, ile to jest 9-3:1/3+1 i tylko negują kalkulacje innych. W komentarzach zapanował całkowity chaos, przez co ciężko było ustalić prawidłowe rozwiązanie.

QUIZ. 100 pytań ze wszystkiego. Mniej niż 19 błędów, jesteś chodzącą encyklopedią!

Teledyski kręcone w szkole! Pamiętasz je wszystkie?

9-3:1/3+1 - ile to jest?

Ile to jest 9-3:1/3+1? Wydaje się, że tegoroczni maturzyści nie powinni mieć kłopotów z rozwiązaniem tego zadania. Tym bardziej, że w tym roku matematyka na egzaminie dojrzałości poszła całkiem dobrze. Zadanie jednak do najłatwiejszych nie należy, dlatego wzięliśmy je pod lupę. Rozpisują się o nim także zagraniczne media. Jak rozwiązać to równanie matematyczne?

Zadanie podania wyniku działania zyskało na popularności kilka lat temu. Dokładniej w 2016 roku i jak stwierdzono równanie wykazało, iż tylko 60 procent 20-latków w Japonii jest w stanie je rozwiązać. To samo badanie natomiast zostało przeprowadzone także w latach 80. i wtedy rozwiązało je poprawnie 90 procent osób. Mamy więc do czynienia ze spadkiem wydajności uczniów, przynajmniej w japońskich szkołach.

We wrześniu 2023 udzielono tysięcy odpowiedzi, ale wiele z nich jest niepoprawnych. Najczęściej podawanym wynikiem wydaje się cyfra 9, a także 7, 15 i 19. To efekt złej kolejności rozwiązywania działań czy też złego pogrupowania działań. Myli się także kalkulator nie grupując ułamków i podając rozwiązanie:

9-3:1/3+1

= 9-3/3+1

= 9-1+1

= 9

Uzyskacie prawidłową odpowiedź grupując 1/3 w nawiasach i zachowując kolejność działań, zaczynając od dzielenia. Oto dokładne rozwiązanie:

9-3:(1/3)+1

= 9-9+1

= 0 + 1

= 1

Sonda
Czy znaliście prawidłową odpowiedź równania 9-3÷1/3+1?
Dlaczego uczniowe tak bardzo boją się matematyki? DROGOWSKAZY
Matematyka towarzyszy człowiekowi niemal na każdym kroku, choć czasem nawet zupełnie nie zdajemy sobie z tego sprawę. Jedni matematykę uwielbiają, inni ją nie znoszą, wręcz boją się jej. To bardzo często przedmiot, który wzbudza największy strach wśród uczniów. Z badań wynika też, że dzieci mogą przejmować od rodziców lęk przed matematyką. Skąd tak duży strach przed tym przedmiotem? Czy można to zmienić? Czy można w Polsce uczyć matematyki, tak żeby uczniowie autentycznie ją lubili i mieli z tej nauki realną korzyść? W tej edycji Drogowskazów poruszymy też temat zanikającej umiejętności pozyskiwania wartościowych, sprawdzonych informacji, zgodnych z faktami. Porozmawiamy również o sztuce myślenia krytycznego oraz podatności na pseudo-naukę i dezinformację. W studiu z Michałem Poklękowski jest dr Zuzanna Jastrzębska-Krajewska, badaczka procesów edukacji matematycznej najmłodszych z Akademii Pedagogiki Specjalnej imienia Marii Grzegorzewskiej.
Drogowskazy