Zadanie polegające na obliczeniu równania 2x+6=10 wywołało spore poruszenie na Twitterze. W ponad miesiąc post w tym serwisie społecznościowym wygenerował ogromne zasięgi, kilkaset tysięcy polubień i zebrał kilkadziesiąt tysięcy komentarzy internetowych matematyków, którzy postanowili zmierzyć się z tym wyzwaniem. Co więcej jest też kilkadziesiąt tysięcy osób, które po prostu zapisały tweeta i każdego dnia sprawdzały, czy komuś udało się rozgryźć trudność tego zadania. Gdy jedni rozwiązywali równanie, inni negowali odpowiedzi sugerując zupełnie inny wynik. Powstał całkowity chaos, przez które ciężko było ustalić prawidłowe rozwiązanie.
Ile to jest 8:2(2+2)? Równanie matematyczne namieszało wszystkim w mózgach
2x+6=10 - ile to jest?
Ile to jest 2x+6=10? Tegoroczni maturzyści nie powinni mieć problemów z rozwiązaniem tego zadania i w sumie nie zdziwimy się, jeśli Centralna Komisja Egzaminacyjna zdecyduje się dać takie równanie na przyszłorocznych arkuszach. O tym zadaniu rozpisały się też zagraniczne media, a my postanowiliśmy znaleźć wam gotową odpowiedź. Jak rozwiązać tą matematyczną łamigłówkę?
Jeden z internetowych matematyków zasugerował odpowiedź: przerzuć 2x na lewą stronę, a po znaku równości odejmij 10-6. Zgodnie z zasadą "iksy na lewą stronę". Według niego następnie należało wpisać 2x a po znaku równości wynik działania odejmowania, czyli 4. Później z lewej strony zostawić x a po znaku równości w nawiasach zapisać (4) (2). Pozostający po lewej stronie "x" miał wynosić 8. Byłoby to jednak zbyt proste, jak na zaawansowane matematyczne zadanie.
Największą popularnością cieszy się rozwiązanie, w którym należało postąpić w kolejności: odejmij 6 od obu stron. Następnie uprość wyrażenie, czyli odejmij liczby: 2x + 6-6 = 10-6, co daje 2x = 4. Później należało podzielić obie strony przez ten sam dzielnik: 2x=4 to daje (w ułamku) 2x/2 = 4/2, co po uproszczeniu daje x=4/2, czyli x =2.
Byli też tacy, którym wyszedł inny, wręcz kosmiczny wynik 416,746,121. Zdecydowanie takim osobom radzimy, by potrenowały jeszcze swoje matematyczne umiejętności!