III Koncert Niepodległości Trzeciego Maja

i

Autor: fot. materiały prasowe Koncert Niepodległości III Koncert Niepodległości Trzeciego Maja

III Koncert Niepodległości Trzeciego Maja: szczegóły, miejsce, wejściówki

2017-04-26 17:24

3 maja 2017 roku w Arkadach Kubickiego Zamku Królewskiego w Warszawie odbędzie się III Koncert Niepodległości Trzeciego Maja.

III Koncert Niepodległości Trzeciego Maja w Warszawie - będzie to łącznie 14. edycja Koncertu Niepodległości, wydarzenia organizowanego od 2009 roku w Muzeum Powstania Warszawskiego w dniu 11 listopada oraz na Zamku Królewskim w Warszawie w dniu 3 maja (od 2013). Dodatkowo odbyły się także edycje specjalne na Westerplatte oraz w Polskim Radiu w Łodzi, która była retransmitowana w dniu 11 listopada 2016 r. W 2016 roku w Kanadzie miała też miejsce międzynarodowa premiera Koncertu Niepodległości. 

Koncert Niepodległości Trzeciego Maja - bilety

Specjalnie na tegoroczną edycję trzeciomajową przygotowana została współczesna aranżacją pieśni Trzeci Maj (1831), znana także jako: Witaj majowa jutrzenko. Muzykę do utworu skomponował najprawdopodobniej Fryderyk Chopin, zaś autorem słów jest Rajmund Suchodolski.
Jednym z celów edycji trzeciomajowej jest popularyzacja pieśni i wydarzeń związanych z Konstytucją 3 Maja. Inspiracją III edycji Koncertu Niepodległości Trzeciego Maja jest wpływ dążeń wolnościowych Polaków na wydarzenia na świecie. Podkreślona zostanie rola Konstytucji 3 Maja, pierwszej ustawy zasadniczej w Europie. Postępowa polska Konstytucja była nie do przyjęcia dla ówczesnych europejskich monarchii, a Rzeczypospolita zapłaciła za jej wprowadzenie cenę najwyższą - dwa kolejne rozbiory na 123 lata pozbawiły Polskę własnej państwowości. Znany XIX -  wieczny filozof irlandzki Edmund Burke wspominając Konstytucję 3 Maja, powiedział „to najszlachetniejsze dobro otrzymane kiedykolwiek przez jakikolwiek naród”. 

Bezpłatne wejściówki są dostępne na stronie www.koncertniepodleglosci.pl albo na profilu Koncert Niepodległości na Facebooku. Liczba miejsc jest ograniczona.

Westerplatte i Niepokorne

W tym roku przygotowywana jest także doroczna, IX edycja Koncertu Niepodległości pt. „Niepokorne” w Muzeum Powstania Warszawskiego (11 listopada 2017), która w całości poświęcona jest udziałowi kobiet w działaniach niepodległościowych. Oprócz losów tysięcy Polek czynnie zaangażowanych w walkę o Niepodległą, ukazana zostanie niemniej ważna dla zachowania ducha i dziedzictwa narodu, postawa matek, żon i córek, które były ostoją polskiego domu i rodziny. Planowana jest także druga edycja Koncertu Niepodległości „Westerplatte” w Gdańsku w dniu 1 września br.

Ekipa Koncertu Niepodległości

Koncert Niepodległości to także realizująca projekt formacja muzyków sesyjnych, przez którą przewinęło się ponad 130 artystów z Polski, Armenii, Ukrainy, Kanady, Meksyku i Wielkiej Brytanii. Została ona założona przez polsko-kanadyjska wokalistkę jazzową i kompozytorkę Olę Turkiewicz oraz Jacka „Wiejskiego” Górskiego, producenta, reżysera i scenarzystę Koncertu Niepodległości. W koncercie wystąpią: Ola Turkiewicz (śpiew), Grzegorz Wilk (śpiew), Marcin Riege (fortepian i instrumenty klawiszowe), Krzysztof Kowalewski (gitara), Robert Murakowski (trąbka), Paweł Jabłoński (akordeon i instrumenty klawiszowe), Marcin Ritter (bas), Wojciech Hartman (I skrzypce), Sara Malinowska (II skrzypce), Agnieszka Zagroba-Klahs (altówka), Marzena Masłowska (wiolonczela), Grzegorz Poliszak (perkusja). Prozatorską narrację wydarzenia poprowadzi aktor Teatru Narodowego Jacek Mikołajczak.