Historia i teraźniejszość - nowy przedmiot w szkołach to nie żart. Ministerstwo Edukacji i Nauki od jakiegoś czasu zapowiadało wprowadzenie nowego przedmiotu dla uczniów szkół ponadpodstawowych, jednak pandemia i trudności wynikające z sytuacji epidemiologicznej sprawiły, że temat nieco ucichł w przestrzeni medialnej. Wszystko stało się pewne w dniu 8 marca, kiedy to Przemysław Czarnek podpisał trzy projekty rozporządzeń, w tym to zakładające wprowadzenie nowego przedmiotu w roku szkolnym 2022/23. Oficjalnie wiadomo już, w jaki sposób przedmiot historia i teraźniejszość będzie realizowany już od 1 września 2022 roku. Zgodnie z rozporządzeniem MEiN HiT zastąpi jeden z przedmiotów realizowanych w szkołach ponadpodstawowych. Wszystkie szczegóły poniżej.
Historia i teraźniejszość 2022
Oficjalnie wiadomo już, że przedmiot historia i teraźniejszość zastąpi realizowaną do tej pory wiedzę o społeczeństwie (inaczej WOS) w liceach ogólnokształcących, technikach oraz w branżowych szkołach I stopnia. Wymiar godzin dla poszczególnych placówek będzie wynosił:
- liceum ogólnokształcące – klasa I – 2 godziny, klasa II – 1 godzina (łącznie 3 godziny)
- technikum – klasa I – 1 godzina, klasa II – 1 godzina, klasa III – 1 godzina (łącznie 3 godziny)
- branżowa szkoła I stopnia – klasa I – 1 godzina
Zmianą zostaną objęci uczniowie rozpoczynający naukę w szkołach ponadpodstawowych 1 września 2022. W następnych latach zmiana obejmie kolejne roczniki.