Dla kogo i w jakich klasach historia i teraźniejszość? Odpowiedzi na te pytania poszukuje coraz więcej uczniów. Choć Ministerstwo Edukacji i Nauki wspominało o wprowadzeniu nowego przedmiotu w szkole od miesięcy, wszystko stało się jasne 8 marca, kiedy to sprawujący funkcję ministra edukacji Przemysław Czarnek podpisał trzy projekty rozporządzeń. Jedno z nich dotyczyło właśnie nowego przedmiotu od września 2022. Mowa o HiT, czyli historii i teraźniejszości. Oficjalnie wiadomo już, że będzie on realizowany w szkołach ponadpodstawowych i zastąpi wiedzę o społeczeństwie. Na oficjalnej stronie MEiN pojawił się już dokładny komunikat dotyczący sposobu realizacji podstawy programowej. Sprawdźcie, którzy uczniowie rozpoczną naukę HiT już we wrześniu 2022 i jak prezentuje się wymiar godzin.
Historia i teraźniejszość - dla kogo?
W jakich klasach będzie realizowany przedmiot historia i teraźniejszość? Jak już wiadomo, HiT zastąpi w liceum ogólnokształcącym, technikum oraz w branżowej szkole I stopnia przedmiot wiedza o społeczeństwie realizowany w zakresie podstawowym. Przedmiot będzie wprowadzany sukcesywnie. W roku szkolnym 2022/2023 będą się go uczyć uczniowie klas I liceum ogólnokształcącego, technikum i branżowej szkoły I stopnia, natomiast w kolejnych latach zmiana obejmie młodsze roczniki. Uczniowie, którzy rozpoczęli naukę w szkołach ponadpodstawowych przed rokiem szkolnym 2022/2023, będą kontynuować naukę z WOS-u.
Historia i teraźniejszość - ile godzin?
Ministerstwo Edukacji i Nauki określiło wymiar godzin przedmiotu historia i teraźniejszość. Prezentuje się on następująco:
- liceum ogólnokształcące – klasa I – 2 godziny, klasa II – 1 godzina (łącznie 3 godziny)
- technikum – klasa I – 1 godzina, klasa II – 1 godzina, klasa III – 1 godzina (łącznie 3 godziny)
- branżowa szkoła I stopnia – klasa I – 1 godzina